Uniwersyteckie atrakcje na 1. urodzinach Epi–Centrum Nauki w Białymstoku

Prof. Marek Konarzewski z Wydziału Biologii, dr Krzysztof Gawryluk oraz mgr Wojciech Dobrogowski z Wydziału Fizyki będą gośćmi 1. urodzin Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, które potrwają od piątku do niedzieli (27-29 sierpnia 2021 r.). Na spotkania z naukowcami Uniwersytetu w Białymstoku mogą wybrać się wszyscy chętni.

Epi-Centrum Nauki mieści się przy ul. Słonecznej 1 w Białymstoku. Z okazji swoich 1. urodzin przygotowało wiele atrakcji dla mieszkańców Białegostoku i regionu. Program wydarzenia zdominowały spotkania z naukowcami UwB.

O Puszczy Knyszyńskiej, o wędrówkach i polowaniach z aparatem opowie prof. Marek Konarzewski z Wydziału Biologii, współautor albumu „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”. Spotkanie autorskie, połączone z prezentacją albumu odbędzie się w sobotę, 28 sierpnia, początek godz. 18. Współautorem tej niezwykłej publikacji jest dr Janusz Kupryjanowicz z Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Obaj panowie są biologiami i pasjonatami fotografii. Blisko 5 lat przemierzali puszczę i robili zdjęcia.

Także w sobotę można wybrać się na spotkanie z dr. Krzysztofem Gawrylukiem z Wydziału Fizyki, który zaprezentuje 4 roboty mobilne wykonane przez studentów Wydziału Fizyki UwB. Zainteresowani poznają też możliwości technologii druku 3D oraz programy do modelowania 3D, a także dowiedzą się, jak zacząć konstruować własne roboty i programować popularną platformę Arduino. Początek spotkania godz. 16.

Z dr. Krzysztofem Gawrylukiem będzie można spotkać się także w niedzielę, który o godz. 13.30 rozpocznie prezentację pt. Fizyka w grach komputerowych. Uczestnicy dowiedzą się, jaka jest rola matematyki i fizyki w tworzeniu gier. Poznają także popularny program w środowisku gamedev-u do tworzenia modeli 3D – blender, a także narzędzie do tworzenia samych gier – silnik GODOT.

Także w niedzielę, ale o godz. 16 rozpocznie się spotkanie z mgr. Wojciechem Dobrogowskim z Wydziału Fizyki, który pokaże pomiary i eksperymenty z wykorzystaniem komputera. Uczestnicy poznają mechanizmy pomiarów z wykorzystaniem komputera, zmierzą prędkość dźwięku i przeprowadzą szereg doświadczeń za pomocą czujników: siły, dźwięku, tętna i położenia.

Szczegółowy program i zasady uczestnictwa można znaleźć na stronie: https://epi-centrum.bialystok.pl/pl