Uniwersyteckie Centrum Kultury i Teatr Papahema zapraszają na spektakl "Skłodowska. Radium Girl".

Data wydarzenia 12-09-2021
Już w najbliższą niedzielę, 12 września w Uniwersyteckim Centrum Kultury będzie można obejrzeć spektakl "Skłodowska. Radium Girl". Pokaz rozpocznie się o godz. 19. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Głównej bohaterki - kobiety, migrantki, naukowca (kolejność alfabetyczna) - przedstawiać nie trzeba... A może jednak?

Tak spektakl anonsują sami twórcy:
Biografii Marii Skłodowskiej-Curie nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także przynależnej systemowi edukacji tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

Obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel. Tekst i reżyseria: Agata Biziuk. Scenografia: Katarzyna Pielużek. Muzyka: Natasza Topor. Choreografia: Anna Sawicka-Hodun. Projekcje: Patryk Bychoski. Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk. Konsultacje chemiczne: Marzanna Rutkowska.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują rezerwacje. Jedna osoba może zarezerwować jedno miejsce, przesyłając swoje imię i nazwisko na adres rezerwacje@uwb.edu.pl i wpisując 'Skłodowska' w tytule maila. Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia.

Czas trwania spektaklu: 90 minut
Spektakl dla widzów powyżej 16. roku życia.

Uwaga! W budynku UCK przestrzegamy reżimu sanitarnego. Wszyscy widzowie powinni zdezynfekować ręce przy wejściu (przy drzwiach znajduje się podajnik płynu), zachować dystans 1,5 m w oczekiwaniu na spektakl oraz przez cały czas zakrywać nos i usta maską.

Fot. Bartek Warzecha / archiwum Teatru Papahema