Uniwersyteckie Centrum Podcastów – głos zabrali studenci

Mówią o czytaniu, pisaniu, dobrych lekturach, bibliotekach i świecie naznaczonym pandemią. W ramach Uniwersyteckiego Centrum Podcastów ruszył Studencki Podcast Filologiczny pt. „Mów, pisz, czytaj”. Pierwszy odcinek jest już dostępny, w przygotowaniu są kolejne. Nad podcastami pracują też studenci z innych wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku.

Pierwszy odcinek podcastu „Mów, pisz, czytaj” krąży wokół bibliotek. Autorzy podcastu: Milena Janusz, Dominika Gołaszewska i Szymon Bołtryk – studenci filologii polskiej na Uniwersytecie w Białymstoku  zaprosili do rozmowy Agnieszkę Gałecką- Golec – z Repozytorium UwB oraz Wojciecha Muszyńskiego z Książnicy Podlaskiej. Wspólnie starają się odpowiedzieć na pytania: Kto tęskni za otwartymi bibliotekami i co to znaczy „otwarta biblioteka”? Kto wytrzymał wyzwanie pandemii: ludzie czy sprzęt? Dlaczego bibliotekarze polubili Facebooka i Instagrama? Czy w czasach digitalizacji znikną tradycyjne biblioteki z półkami pełnymi książek?

Całą rozmowę można znaleźć i odsłuchać na stronie:
www.uwb.edu.pl/uniwersyteckie-centrum-podcastow

- „Mów, pisz, czytaj” – to podcast inny niż wszystkie. Tworzą go sami studenci pracujący w kołach naukowych. Sami wymyślają tematy, sami zapraszają gości, prowadzą rozmowy. Milena, Dominik i Szymon mają w sobie pewną  ujmującą nieśmiałość, ciekawość świata, ale i radość z tego co robią. Praca z nimi to przyjemność – mówi Dorota Sawicka pomysłodawczyni Uniwersyteckiego Centrum Podcastów.

Studenckich podcastów będzie wkrótce więcej. Jeszcze w lipcu filolodzy w ramach „Mów, pisz, czytaj” opowiedzą m.in. o tym, co warto czytać na wakacjach i co czytają studenci.

O grach komputerowych porozmawiają z kolei studenci fizyki. Te podcasty są już przygotowywane.

- Uniwersyteckie Centrum Podcastów ciągle się rozwija. Zaczęli socjolodzy – dr Katarzyna Sztop-Rutkowska i dr Maciej Białous. Powiedzieli na początku „Z pewnością damy radę” i nagrali już 8 odcinków podcastu zatytułowanego „Z pewnością”, gdzie patrzą na świat i naukę z innej, socjologicznej strony. Do naszej inicjatywy dołączył prof. Marek Konarzewski z Wydziału Biologii, który zabiera słuchaczy do Puszczy Knyszyńskiej (podcast „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”) – wymienia Dorota Sawicka.

Coś dla siebie znajdą też miłośnicy gwiazd, wszechświata i astronomii.  Dr hab. Marek Nikołajuk, prof. UwB z Wydziału Fizyki wspólnie z Wojciechem Burzyńskim z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zapraszają na wędrówkę … po niebie. Kolejny odcinek podcastu pt. „Niebo na końcu świata” – już w lipcu.