Patatacz babci Marysi, Chwaścianka, Kiejdańskie placki ziemniaczane z mięsem mielonym, Przebój sezonu ogórkowego, Jarzębinówka Supraska, Garni Jarach, Pieczony okoń w cebuli – to tylko niektóre z ponad 70 sprawdzonych przepisów, jakie znalazły się w książce kucharskiej „Uniwersytet w Białymstoku od kuchni”. Podzielili się nimi pracownicy największej podlaskiej uczelni. Ta niezwykła publikacja to także okazja, by jeszcze lepiej poznać UwB: ludzi i jednostki.
W czwartek, 1 grudnia książka „Uniwersytet w Białymstoku od kuchni” została oficjalnie zaprezentowana na spotkaniu prasowym. W konferencji wzięli udział rektor UwB prof. Robert Ciborowski, dyrektor Biura Rektora i pomysłodawczyni publikacji mgr Agnieszka Bujakowska oraz przedstawiciele zespołu redakcyjnego z Działu Promocji i Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku.
- Pomysł wyszedł od pani Agnieszki, która któregoś razu stwierdziła, że powinniśmy trochę bardziej na luzie podejść do pewnych obszarów działalności uniwersytetu i pokazać, że UwB to ludzie, którzy mają swoje zainteresowania, wykraczające poza to, co robimy na uniwersytecie. Uczelnie często są postrzegane jako wieża z kości słoniowej, w której siedzą naukowcy, robią badania, ale nic rzeczywistego się tam nie dzieje. My postanowiliśmy pokazać naszych pracowników jako zwykłych ludzi, którzy normalnie funkcjonują i wcale nie mieszkają w wieży z kości słoniowej – podkreślał w trakcie spotkania prof. Robert Ciborowski.
Publikację „Uniwersytet w Białymstoku od kuchni” wydało Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku. Czytelnicy znajdą w niej ponad 70 sprawdzonych przepisów kulinarnych, a każdy z nich ma swoją, często niesamowitą historię. Nie brakuje też cennych wskazówek.
- Mieliśmy bardzo wielu chętnych do uczestnictwa w realizacji tego pomysłu. Aby nie robić książki kucharskiej zbyt obszernej, postanowiliśmy, że z każdej naszej jednostki - mam tu na myśli wydziały, instytuty – będzie dwóch przedstawicieli. Dziekanom i dyrektorom zostawiliśmy do uznania, kogo zaproponują, czy sami się zgłoszą. Większość dziekanów skorzystała z możliwości zaprezentowania swoich przepisów – mówiła dyrektor Agnieszka Bujakowska.
Wśród autorów receptur są też przedstawiciele administracji centralnej oraz jednostek ogólnouczelnianych. To dlatego „Uniwersytet w Białymstoku od kuchni” jest tak różnorodny.
Przepisami dzielą się: kolegium rektorskie, dziekani, dyrektorzy, kierownicy jednostek, nauczyciele akademiccy oraz pracownicy administracyjni czy bibliotekarze. Przekazują czytelnikom tradycje rodzinne, kulinarne fascynacje z podróży czy potrawy inspirowane nauką i przyrodą.
- Mamy np. przepisy na koktajle białkowe od pracowników Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, czyli nasi koledzy starali się zaprezentować przepisy związane z ich zainteresowaniami zawodowymi. Ale są też przepisy „wyniesione z domu”, przekazane przez mamę, babcię, związane z pochodzeniem rodziny, tradycją regionalną – wymieniała Agnieszka Bujakowska.
„Ta książka powstała z pasji do Uniwersytetu i gotowania. Można w niej znaleźć potrawy tradycyjne i egzotyczne, wyszukane i "na szybko", a wśród nich dania główne, zupy, przekąski, ciasta, desery, nalewki. Dla każdego coś dobrego! Bogactwo smaków, kolorów i zapachów zadowoli nawet najbardziej wymagającego smakosza!” – zapewnia Zespół Redakcyjny.
Przykłady?
Rektor UwB prof. Robert Ciborowski proponuje na deser Sycylijskie Cannoli z czekoladą i owocami kandyzowanymi. Skąd ten przepis? - Częste wizyty u mojej mamy, która wiele lat mieszkała we Włoszech. Przy każdej wizycie mogłem próbować nowej wersji cannoli. Dodatkowo jest to ulubiony deser komisarza Montalbano :) z książek Andrea Camilleri – zdradza w książce rektor UwB.
Dyrektor Biura Rektora mgr Agnieszka Bujakowska dzieli się przepisem na pikantną zupę gulaszową. - Przepis ten istnieje w moim domu od wielu lat. Otrzymałam go od mamy. Zupa gulaszowa często była odpowiedzią na pytanie „co by tu na obiad ugotować?” – pisze dyrektor Bujakowska.
Nowo wybrany prezes PAN prof. Marek Konarzewski ma propozycję dla zapracowanych wykładowców (i nie tylko). To szybkie danie z kuchni „Fusion” z kurczakiem lub serkami wędzonymi. - Uwaga, kolejność sugerowanych czynności jest krytyczna dla szybkiego przygotowania dania! Wbiegam do domu. Nastawiam ½ l wody w czajniku elektrycznym. Obieram i talarkuję cebulę. Płuczę i talarkuję pieczarki. Zagotowaną w międzyczasie wodę wlewam do niewielkiego garnka, wstawiam do dalszego gotowania, wrzucam makaron. Zalewam patelnię (najlepiej typu wok) niewielką ilością oleju i grzeję do dość wysokiej temperatury. Tymczasem zaczynam kroić kurczaka na niewielkie kostki (bądź serki) na cienkie plasterki… - instruuje biolog z UwB.
Jakże inne tempo - poetyckie i na wskroś romantyczne – proponuje literaturoznawca i prorektor dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB w przepisie pt. Ostatni wzlot nielota, czyli kurczak romantyczny. - Najsampierw znaleźć doskonałej jakości ptaka, młodego, dobrze odżywionego tym, czym kucharz sam by nie pogardził mając na talerzu (...) A gdy zniknie ze stada ów doskonałej jakości ptak i pojawi się w otoczeniu miedzianych, glinianych i ze stali szlachetnej wykonanych garnków, pod czułą opieką mistrza kuchni, czeka go nie mniej piękny los od tego, który sobie wyobrażał jeszcze na wiejskim podwórku - opisuje prof. Korotkich.
Rzecznik Uczelni Katarzyna Dziedzik zaprasza na Przebój Sezonu Ogórkowego, a konkretnie na ogórki duszone w śmietanie. - Przepis gdzieś (bodaj w radiu) usłyszała kilka lat temu moja mama. Spróbowałam – i od tej pory to danie stało się moim letnim przebojem. Proste, szybkie, niedrogie i stosunkowo mało kaloryczne. Jednym słowem – same zalety. Idealne na letnie lunche i kolacje – opisuje Katarzyna Dziedzik.
Co jeszcze można znaleźć w publikacji UwB? Przepis na: patatacz (ciasto drożdżowe) Babci Marysi (którym dzieli się prof. Jerzy Nikitorowicz); kremówkę orzechową (od prorektor prof. Izabeli Święcickiej); pieczonego okonia w cebuli (od prof. Leonarda Etela); promocję na prawdziwki (od szefowej Działu Promocji Agnieszki Jabłońskiej–Perkowskiej); kiejdańskie placki ziemniaczane z mięsem mielonym (od mgr Dominyki Belianaitė z Filli UwB w Wilnie); paschę (od prorektora prof. UwB Jarosława Matwiejuka); sałatkę z krewetkami (od prof. Mariusza Popławskiego); sałatkę z selerem naciowym (od kierowcy Zdzisława Rudziewicza); przysmaki świąteczne, w tym pierogi ziemniaczane (od prorektor prof. UwB Jolanty Muszyńskiej).
Wydawnictwo powstało siłami uniwersytetu: zespół redakcyjny tworzą Agnieszka Bujakowska, Marta Gawina, Agnieszka Jabłońska–Perkowska. Za projekt, skład i redakcję techniczną odpowiada Łukasz Nowicki, a za redakcję i korektę Beata Edyta Dworakowska.
Co ważne, „Uniwersytet w Białymstoku od kuchni” to także okazja, by zaprezentować największą podlaską uczelnię: na kartach książki znaleźć można informacje o wydziałach i instytutach, jednostkach ogólnouczelnianych i ich dokonaniach. Z tego powodu publikacja będzie wykorzystywana także jako nietuzinkowy gadżet promocyjny, zwłaszcza, że została wydana w wyjątkowym momencie: UwB skończył już 25 lat i właśnie wkroczył w kolejne ćwierćwiecze.
Z „uniwersyteckich” przepisów będą mogli skorzystać wszyscy chętni - książkę można bowiem kupić na stronie internetowej Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku.