Uniwersytet w Białymstoku rozwija współpracę z uczelniami w Turcji

Prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, spotkała się z prof. Özgürem Özlükiem z MEF University w Stambule. Spotkanie, które odbyło się 15 lutego 2022 r. w siedzibie Rektoratu Uniwersytetu w Białymstoku, było poświęcone współpracy największej podlaskiej uczelni z uczelniami w Turcji.

Uniwersytet w Białymstoku ma podpisaną umowę o współpracy z 38 uczelniami w Turcji. W bieżącym roku akademickim w naszej uczelni gościło już 20 studentów z tego kraju. Największym zainteresowaniem cieszyły się wśród nich studia na Wydziałach: Prawa, Biologii, Ekonomii i Finansów oraz Historii i Stosunków Międzynarodowych.

Cieszymy się bardzo na możliwość współpracy z uczelniami tureckimi. Bardzo dobrze należy ocenić współpracę w zakresie wymiany studenckiej. Liczę, że będziemy mogli realizować także wspólne projekty badawcze oraz dalsze przedsięwzięcia dydaktyczne – komentuje prof. Izabela Święcicka.

Prof. Özlük specjalizuje się analizie danych oraz big data. W latach 2002–2014 wykładał na San Francisco State University. W latach akademickich 2019/20 i 2020/21 gościł na Wydziale Ekonomii i Finansów w ramach programu Erasmus+, a w przyszłym roku akademickim 2022/23 będzie profesorem wizytującym na tym wydziale.

W spotkaniu uczestniczył także dr Konrad Szamryk z Wydziału Filologicznego UwB, który w roku akademickim 2017/18 pracował jako wykładowca na Wydziale Literatury i Języków Słowiańskich Uniwersytetu Stambulskiego, a od marca do czerwca br. będzie odbywał staż naukowy na Uniwersytecie w Ankarze w ramach programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości. W spotkaniu poświęconym możliwościom zintensyfikowania współpracy Uniwersytetu w Białymstoku uczelniami tureckimi uczestniczyły również dr Agnieszka Piekutowska, prodziekan ds. Współpracy Międzyinstytucjonalnej i Umiędzynarodowienia Wydziału Ekonomii i Zarządzania oraz mgr Anna Maj, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej UwB.