Uniwersytet w Białymstoku zaprezentował się na Expo 2020 w Dubaju

Nauka, edukacja proekologiczna, nasi studenci w akcji i piękne prezenty prosto z Wydawnictwa UwB. Tak Uniwersytet w Białymstoku zaprezentował się podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju. Udział największej podlaskiej uczelni w Expo był możliwy dzięki Xylopolis – projektowi promującemu województwo podlaskie. UwB jest jednym z jego partnerów.

Podlaskie to pierwszy polski region, który prezentował się w Pawilonie Polski na Expo 2020. Już od 1 października w strefie wystaw czasowych odwiedzający mogli oglądać ekspozycję pod nazwą ,,Xylopolis. Miasto zasilane naturą", a w jej ramach prezentowane były m.in. osiągnięcia podlaskich wizjonerów, naukowców, artystów, wynalazców. Nie zabrakło wśród nich badaczy związanych z UwB. Goście wystawy mogli zobaczyć filmy o badaniach realizowanych na Wydziale Fizyki. Pierwszy dotyczył prac dr. hab. Andrzeja Stupakiewicza, prof. UwB i opracowanej przez niego i jego zespół metody zimnego ultraszybkiego zapisu informacji. Drugi opowiadał o udziale prof. Piotra Jaranowskiego w pierwszej detekcji fal grawitacyjnych. Dodatkowo, w cyklu „ludzie zasilani naturą”, można było zobaczyć filmową opowieść o Macieju Oksztulskim – doktorancie z Wydziału Prawa i realizowanym na naszej uczelni projekcie NO-AUTism.

Ponadto z inicjatywy Uniwersytetu w Białymstoku najmłodsi goście Expo mogli samodzielnie zbudować z naturalnych materiałów domki dla owadów zapylających. To także jeden z elementów projektu Xylopolis.

Choć Podlaskie było obecne na Expo 2020 już od jego otwarcia (1.10), najintensywniejsze działania promocyjne regionu miały miejsce od 15 do 24 października. To wtedy w Pawilonie Polski trwał Tydzień Podlaski. W Dubaju przez trzy dni gościła także delegacja Uniwersytetu w Białymstoku. Prof. Izabela Święcicka - prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, Katarzyna Dziedzik - rzecznik prasowy uczelni oraz Ewa Szpiganowicz z Działu Współpracy Międzynarodowej spotkały się w Pawilonie Polski m.in. z partnerami projektu Xylopolis, w tym z przedstawicielami samorządu województwa z marszałkiem Arturem Kosickim na czele.

- Uniwersytet w Białymstoku po raz pierwszy miał okazję zaprezentować się podczas Wystawy Światowej Expo. Cieszę się, że mogliśmy pochwalić się naszymi osiągnięciami naukowymi, podzielić się doświadczeniem z zakresu edukacji ekologicznej. Wiele działań naszej uczelni, zarówno tych badawczych, jak i dydaktycznych, idealnie wpisuje się w założenia projektu Xylopolis. Dziękuję jego inicjatorom za zaproszenie nas do współtworzenia prezentacji i za owocną współpracę – podsumowuje prof. Izabela Święcicka.

Przedstawicielki uczelni miały też okazję rozmawiać ze studentami UwB, którzy realizują w Dubaju trzymiesięczne praktyki studenckie zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Pawilon Polski, a finansowane w ramach umowy zawartej przez UwB z Ministerstwem Edukacji i Nauki. To piątka żaków: Katarzyna Gdula z Wydziału Chemii, Laura Anastazja Gordziejczyk z Wydziału Filologicznego, Milena Łuckiewicz z Wydziału Ekonomii i Finansów, a także Karolina Lasota i Olaf Moczydłowski z Wydziału Prawa. Do ich zadań należy m.in. oprowadzanie gości po ekspozycji, obsługa oficjalnych delegacji, organizacja wydarzeń w pawilonie, czy animacja zajęć dla dzieci. 

- Jest to dla nas coś zupełnie nowego: nowe doświadczenie, przygoda życia. Możemy poznać mnóstwo interesujących osób, nawiązać różne kontakty, również biznesowe  - relacjonuje Karolina Lasota.

- Nawet jeśli czasami są jakieś trudności, jest to przeżycie, którego pewnie już nie powtórzymy. To da nam mnóstwo wiedzy o świecie, o ludziach, a przede wszystkim o sobie – podkreśla Katarzyna Gdula. 

Jak przyznają studenci, obsługa tak licznych i zróżnicowanych gości to spore wyzwanie, ale daje satysfakcję.

- Radość sprawia nam kontakt ze zwiedzającymi, opowiadanie o naszej ekspozycji, przede wszystkim o województwie podlaskim, bo to jest dla mnie najważniejsze – mówi Laura Gordziejczyk.

- Kluczowe jest to, żeby każdy z naszych gości poczuł się, jakby wchodził do tradycyjnego polskiego domu i czuł się jak najważniejsza osoba w naszym domostwie – dodaje Olaf Moczydłowski.

- Każdy z naszych gości jest nieco inny, ma inny charakter, preferencje, pochodzi z innej kultury. Ważne jest, aby to wyczuć i właściwie poprowadzić rozmowę – zwraca uwagę Milena Łuckiewicz.

Prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB, po rozmowie ze studentami i obserwowaniu ich w działaniu nie ma wątpliwości:

- To wspaniali młodzi ludzie, którzy uczą się tu pracy w zespole, zdobywają nowe kompetencje. Jestem przekonana, że po powrocie do kraju zrobią z tych doświadczeń bardzo dobry użytek.

Prorektor prof. Izabela Święcicka w trakcie wizyty w Dubaju spotkała się również z Adrianem Malinowskim, Komisarzem Generalnym Sekcji Polskiej EXPO 2020 Dubai (na zdjęciu). Rozmowa dotyczyła m.in. systemu edukacji w krajach arabskich i możliwości współpracy uczelni z krajów Bliskiego Wschodu z polskimi uniwersytetami. Komisarz otrzymał od przedstawicielek uczelni upominek: album "Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej". Ta wyjątkowa księga wydana została przez Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, a jej autorami są prof. Marek Konarzewski z Wydziału Biologii UwB i dr Janusz Kupryjanowicz z Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Takie albumy trafiają też i jeszcze będą trafiać do najważniejszych gości Polskiego Pawilonu podczas Expo. Wystawa Światowa w Dubaju potrwa do końca marca.

 


GALERIA ZDJĘĆ


Xylopolis to wspólna prezentacja Województwa Podlaskiego oraz resortu klimatu i środowiska. Autorami tej koncepcji jest zespół ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego, Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Fundacji Grupy Unibep Unitalent oraz Politechniki Białostockiej. Do grona partnerów projektu należy również Uniwersytet w Białymstoku. Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.