VIII Konkurs Literacki im. Anny Markowej rozstrzygnięty. Wśród docenionych autorów są 2 studentki UwB

Znamy laureatów VIII Konkursu Literackiego im. Anny Markowej. We wtorek (22 czerwca 2021 r.) w siedzibie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się jego uroczyste podsumowanie. Kapituła nagrodziła czworo i wyróżniła pięcioro uczestników, którzy wykazali się szczególnym talentem artystycznym.

Grand Prix i nagrodę w wysokości 2000 złotych zdobył Sebastian Kotowski, student Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, za utwory poetyckie pt. ludzie też kangury; kurki w kranie cię zadziobią; pożegnanie.

I nagrodę, w wysokości 1500 złotych, jurorzy przyznali Weronice Stachurskiej, uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie, za utwory poetyckie pt. [Ile martwych wspomnień]; [Pokaż mi]; [Nieczuli ludzie].

II nagroda przypadła studentce kognitywistyki i komunikacji z Uniwersytetu w Białymstoku Malwinie Biel. Kapituła doceniła jej wiersze pt. [Wybaw nas od niekochania]; [Byłam tylko]; [Tak mi źle bez Ciebie]. Młoda poetka otrzymała nagrodę w wysokości 1000 złotych.

Laureatką III miejsca została Wiktoria Korzun z III Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku, autorka utworu prozatorskiego pt. (nie)Czuć 2020. Odebrała nagrodę w wysokości 500 złotych.

Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Arcimowicz z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Siemiatyczach (za tekst prozatorski pt. Długo i szczęśliwie), Dagmara Szarko z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku (za tekst prozatorski pt. (Nie)uczuciowy), Natalia Woroniecka z II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku (za utwory poetyckie pt. Lingwista; Poranek; Mowa jest srebrem), Klaudia Pisanko, studentka filologii polskiej Uniwersytetu w Białymstoku (za utwory poetyckie pt. Droga Wniebowstąpienia; Anioł z World Trade Center; Nie przyszedł) oraz Kinga Krutul z II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku (za utwór poetycki pt. Sprawiedliwy). Wyróżnionym Kapituła przyznała nagrody finansowe w wysokości 200 złotych.

Jak podkreśla dr hab. Krzysztof Korotkich, przewodniczący Kapituły konkursowej i prorektor UwB ds. kształcenia, utwory nadesłane na tegoroczny konkurs reprezentowały wysoki poziom artystyczny:

- Napłynęły 32 prace. Oceniając je braliśmy pod uwagę kunszt pisarski autorów, umiejętność zaprezentowania spójnego i przemyślanego pomysłu literackiego, kompetencję językową piszących oraz osobowość twórczą ujawniającą się w tekstach. Tegoroczni laureaci Konkursu wykazali się również imponującą różnorodnością technik narracyjnych w prozie oraz niezwykle celnym i umiejętnym posługiwaniem się słowem w poezji. Przy ustalaniu werdyktu zwracaliśmy też uwagę na wyraźne inspiracje twórczością poetycką Anny Markowej, czego w tym roku nie zabrakło w utworach nadesłanych przez uczniów i studentów.

Prace laureatów zostaną opublikowane na łamach Kuriera Porannego oraz w czasopiśmie studentów Wydziału Filologicznego UwB „Próby”. Nagrody ufundowali patroni honorowi konkursu - JM Rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz Prezydent Miasta Białystok. Obecny na uroczystości prezydent Tadeusz Truskolaski gratulując laureatom i wyróżnionym podkreślał, że jest pod wielkim wrażeniem dojrzałości zaprezentowanych podczas gali utworów ich autorstwa. Natomiast syn poetki, Lech Marek, wręczył im egzemplarze ostatniej książki Anny Markowej pt. „Śmierć”.

Uczestnicy uroczystości mogli też usłyszeć premierowo fragmenty płyty z utworami Anny Markowej (produkcja: Michał Dąbrowski, śpiewa: Oskar Lasota - student białostockiego wydziału Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie), obejrzeć przedpremierowy pokaz filmowego reportażu o poetce, autorstwa Michała Dąbrowskiego, a także wysłuchać prelekcji prof. Dariusza Kuleszy z Wydziału Filologicznego.

Patronat medialny nad konkursem objęły Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny oraz portal Poeci w Sieci.