W jakich przypadkach urzędy miejskie sięgają po mediacje w sporach finansowych? Zbada to prawniczka z UwB

Dr Marta Janina Kuklo z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku znalazła się w gronie laureatów konkursu MINIATURA 6 zorganizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Dzięki temu badaczka zrealizuje badania wstępne w ramach projektu pt. „Udział podmiotów sektora publicznego w sporach z zakresu cywilnoprawnych zobowiązań finansowych w ramach postępowań mediacyjnych na przykładzie wybranych urzędów miejskich”. Na realizację tego zadania otrzyma ponad 11 tys. zł.

Dr Marta J. Kuklo problematyką instytucji mediacji zajmuje się nie tylko praktycznie (jest mediatorką), ale również naukowo. Od lat prowadzi prace badawcze nad optymalnym modelem mediacji z udziałem podmiotów sektora publicznego. Projekt, do którego badania wstępne zrealizuje w ramach dofinansowania z NCN, dotyczy sporów finansowych, w jakie wchodzą urzędy miejskie (np. z przedsiębiorcami). Jak mówi badaczka, z jej doświadczenia jako mediatora wynika, że podmioty sektora publicznego podejmują decyzje o przystąpieniu do postępowania mediacyjnego w sporach z zakresu cywilnoprawnych zobowiązań finansowych w różnych przypadkach i nie zawsze kierują się tylko przesłankami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych. Jakie jeszcze kryteria i okoliczności skłaniają urzędy miejskie do przystąpienia do mediacji? To właśnie chce sprawdzić dr Kuklo. Jak zapowiada, wyniki badań pomogą w zbudowaniu rzetelnego oraz odpowiadającego potrzebom i możliwościom praktyki modelu instytucji mediacji.  

Jak informuje na swojej stronie Narodowe Centrum Nauki, w ostatniej rundzie konkursu MINIATURA 6 do finansowania zostały zakwalifikowane 194 działania naukowe. Badaczki i badacze przeprowadzą badania wstępne i pilotażowe, zrealizują staże lub wyjazdy konsultacyjne i badawcze o łącznej wartości ponad 7,7 mln zł.

Listę rankingowa konkursu można znaleźć na stronie NCN.