Wydział Prawa UwB oraz I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku podpisały umowę patronacką

Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku prof. Mariusz Popławski oraz Ewa Mituła, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku podpisali umowę patronacką. Dzięki niej uczniowie z I LO będą m.in. spotykać się z wykładowcami, brać udział w wykładach otwartych i seminariach.

- Podpisujemy umowę potwierdzającą tak naprawdę to, że już współpracujemy. Od wielu lat współpraca między Wydziałem Prawa a I LO układa się bardzo dobrze – powiedział prof. Mariusz Popławski. - Jestem przekonany, że nasze porozumienie da nowy i ważny impuls do uatrakcyjnienia tej współpracy – mówił podczas podpisywania umowy Dziekan Wydziału Prawa UwB.

Wydział Prawa objął swoim patronatem klasę II o profilu humanistycznym z rozszerzonym językiem polskim, historią oraz wiedzą o społeczeństwie. Dyrektorka I LO w Białymstoku jest przekonana, że współpraca będzie bardzo ważna dla młodych osób, którzy przychodząc do szkoły średniej w zdecydowanej większości zechcą kontynuować naukę na uczelni wyższej.

- Cieszę się, że nasi uczniowie będą mogli skorzystać z oferty uczelni. […] Myślę, że w przyszłości to będą bardzo mądrzy studenci Wydziału Prawa UwB i bardzo świadomi obywatele – stwierdziła Ewa Mituła, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Porozumienie zostało podpisane 24 listopada 2022 r. Przewiduje ono m.in. współdziałanie w zakresie wsparcia dydaktycznego oraz współdziałania na rzecz organizacji klasy patronackiej. Wykładowcy będą spotykać się z uczniami, by uczyć ich postaw obywatelskich i kultury prawnej. Będą też pokazywać, jak pracują studenci i jak wygląda nauka na Wydziale Prawa. Licealiści będą mogli też brać udział w różnego rodzaju wykładach otwartych i seminariach.

Zajęcia w klasie patronackiej będą prowadzić pracownicy naukowi Wydziału Prawa UwB: dr Wioletta Hryniewicka-Filipkowska, pełnomocniczka dziekana ds. współpracy ze szkołami a także doktorant mgr Patryk Zabrocki. W listopadzie odbędzie się pierwszy wykład inauguracyjny na temat: „Prawa pasażera w ruchu lotniczym”.