12. promocja absolwentów Filii UwB w Wilnie

Data wydarzenia 29-07-2021

37 absolwentów odebrało wczoraj (29.07.2021) dyplomy ukończenia Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Była to już 12. promocja na Wydziale Ekonomiczno-Informatycznym. W sumie mury tej jednostki opuściło do tej pory 811 absolwentów.

Uroczystość odbyła się w siedzibie Domu Polskiego w stolicy Litwy. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz uczelni i wydziału: dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB - prorektor ds. rozwoju, dr hab. Krzysztof Korotkich – prorektor ds. kształcenia oraz dr hab. Jerzy Halicki prof. UwB - Dyrektor Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Wśród gości byli m.in. Dorota Mamaj - I radca Ambasady RP w Wilnie, Irmina Szmalec - II sekretarz Ambasady, Europoseł Waldemar Tomaszewski i Stanisław Pieszko - prezes fundacji „Samostanowienie”.

- Ogromnie się cieszę, że część z was będzie kontynuowała studia. Zachęcam was do tego, abyście wybrali właśnie Uniwersytet w Białymstoku. Miła atmosfera, wysoki poziom merytoryczny – to są te rzeczy, które będziecie wspominali i naprawdę docenicie – powiedział prof. Jarosław Matwiejuk zwracając się do absolwentów. Jak mówił, wierzy, że posiadając wyższe wykształcenie absolwenci odnajdą się w roli elity: - To wy będziecie teraz w społeczności Litwy budowali siłę, sprawność całego kraju.

Z kolei Irmina Szmalec z Ambasady RP w Wilnie odniosła się do sytuacji młodych Polaków mieszkających na Litwie:

- Każdego roku znaczna ich liczba trafia na studia do Polski. Powinni jednak – i mają szansę - na naukę w Wilnie po polsku. Niezwykle istotne jest dla przyszłości społeczności polskiej na Litwie to, aby wzrastała liczba Polaków z wyższym wykształceniem. To właśnie oni jako absolwenci są ambasadorami kultury polskiej. To oni decydują o jej przetrwaniu tutaj – podkreślała kierownik Wydziału Konsularnego.

Działający od października 2007 roku Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilnie był pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię. Była to również pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. W roku akademickim 2020/21 w murach jednostki kształciło się prawie 230 studentów. Wileńska Filia UwB cały czas się rozwija. Przez pierwsze lata działalności kształciła na dwóch kierunkach licencjackich: ekonomii i informatyce, od roku 2014/2015 wzbogaciła ofertę o ekonomiczne studia II stopnia. Kolejnym krokiem w rozwoju wydziału było uruchomienie trzeciego kierunku na studiach pierwszego stopnia – europeistyki.

źródło zdjęć: Filia UwB w Wilnie