Poetyckie imieniny na Skwerze Anny Markowej

Data wydarzenia 26-07-2021

Do wspólnego czytania utworów pisarki i poetki w dniu imienin Anny (poniedziałek, 26 lipca 2021 r.) zapraszają Kolegium Literaturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19 na Skwerze Anny Markowej, który łączy ul. Kalinowskiego i św. Mikołaja.

Będą to już trzecie „plenerowe imieniny”. Do udziału w nich zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Białegostoku oraz turyści. Wstęp wolny. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli syn i synowa Anny Markowej oraz grupa przyjaciół pisarki.

Organizatorzy spotkania zachęcają, by przynieść swoje ulubione wiersze autorki, ale można też będzie wylosować do czytania jeden z utworów wybranych przez pomysłodawców imienin.

- Anna Markowa staje się od pewnego czasu marką Białegostoku i Podlasia – marką literacką. Chcemy o jej twórczości przypominać co roku i dlatego 26 lipca o godz. 19 zapraszamy wszystkich miłośników poezji i dobrej literatury na Skwer Anny Markowej, tuż przy gmachu Wydziału Filologicznego – mówi prof. Jarosław Ławski, dziekan Wydziału Filologicznego UwB w specjalnym, filmowym zaproszeniu.


 


Anna Markowa urodziła się 8 stycznia 1932 w Lublinie, zmarła 18 sierpnia 2008 w Białymstoku. W stolicy Podlasia spędziła ponad 30 lat życia (przeniosła się tu w 1976 roku). Jest autorką wielu nagrodzonych słuchowisk radiowych, reportaży, felietonów, powieści, opowiadań, tomików poezji i tekstów piosenek. Trzykrotnie została laureatką Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego (w 1992, 1995 i 2001 roku).