„Centra-peryferie”. Otwarte spotkanie w Uniwersyteckim Centrum Kultury

Data wydarzenia 22-11-2018

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku oraz Zespół Badań Regionalnych UwB zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Zrozumieć Białystok”, tym razem pod hasłem „Centra-peryferie”.

- Kiedy przez prasę przetacza się fala komentarzy o sporze pomiędzy „Polską powiatową” i „Polską metropolitarną”, a niespokojną sytuację w świecie tłumaczymy nierównomiernym podziałem dóbr, chcemy zapytać o to, na ile relacje centro-peryferyjne mogą nam pomóc zrozumieć Białystok – mówi dr Katarzyna Niziołek, socjolożka, prezes zarządu Fundacji  Uniwersytetu w Białymstoku.

W dyskusji wezmą udział między innymi: Dariusz Adamowski, Michał Krot, Bartosz Kuźniarz, Daniel Parol, Marcin Pawlukiewicz, Dariusz Skórczewski, Monika Szewczyk i Mateusz Trzmiel.

- Chcemy wspólnie przyjrzeć się determinantom, wymiarom i konsekwencjom centro-peryferyjnych relacji, zastanawiając się nad tym, jaką pozycję zajmują w nich Białystok i Podlasie – zapowiada dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, przewodnicząca Zespołu Badań Regionalnych.

Uczestnicy spotkania będą się zastanawiać, jak definiuje się takie pojęcia, jak centrum, peryferia, pogranicza, jak rozumieją je mieszkańcy obszarów, zaliczanych do centralnych bądź peryferyjnych, na ile się z nimi utożsamiają.

Spotkanie poprowadzą dr Katarzyna Niziołek, dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska oraz dr hab. Danuta Zawadzka, prof. UwB.

Dyskusja odbędzie się 23 listopada (piątek) o godzinie 18.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury (kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1 N). Wstęp wolny.


Więcej informacji na FaceBooku.