Demo Day #3. Badacze z UwB zaprezentowali swoje projekty w BPNT

To była okazja, by przedstawiciele biznesu poznali innowacyjne rozwiązania opracowane przez badaczy Uniwersytetu w Białymstoku. W Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, podczas Demo Day #3, sześcioro naukowców z największej podlaskiej uczelni zaprezentowało swoje projekty badawczo-rozwojowe. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach „Pilotażowego projektu dotyczącego rozwoju współpracy w zakresie B+R między biznesem  i uczelniami”

Spotkanie odbyło się 14 listopada 2022 r. Swoje projekty zaprezentowali:

• prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz z Wydziału Chemii UwB, która przedstawiła projekt: „Sposób oznaczania nanocząstek tlenków metali w materiałach polimerowych w szczególności w wyrobach medycznych jednorazowego użytku”
  • dr hab. Agnieszka Wilczewska, prof. UwB z Wydziału Chemii UwB, która zaprezentowała projekt: „Nanonośniki polimerowe i hybrydy nieorganiczno-organiczne”
  • dr hab. Ewa Gorodkiewicz, prof. UwB z Wydziału Chemii UwB, która przedstawiła projekt: „Zastosowanie biosensorów SPRI (z detekcja Powierzchniowego rezonansu Plazmonów w wersji obrazowej) do oznaczeń ilościowych biomarkerów oraz substancji biologicznie aktywnych jako potencjalnych biomarkerów w różnego rodzaju chorobach cywilizacyjnych”
  • dr hab. Szymon Sękowski z Wydziału Biologii UwB, który zaprezentował projekt „Badanie aktywności biologicznej związków polifenolowych, głównie z grupy tanin”
  • dr Ewa Oleńska z Wydziału Biologii UwB, która przedstawiła projekt: „Asocjacja koniczyny białej (Trifolium repens) i bakterii Rhizobium leguminosarum bv. trifolii 7.2H a bioremediacja skażeń gleby metalami toksycznymi”
  • dr hab. Witold Rudnicki, prof. UwB z Instytutu Informatyki UwB, który zaprezentował projekt: „Metody uczenia maszynowego, rozwój metod i technologii obliczeniowych oraz ich zastosowania w praktyce”

Gościem specjalnym Demo Day #3 był dr Ajay B. Patil z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jyvaskyla w Finlandii, który wygłosił prelekcję na temat „Strategie rozwoju produktów oraz własności intelektualnej w gospodarce obiegu zamkniętego”.

„Pilotażowy projekt dotyczący rozwoju współpracy w zakresie B+R między biznesem  i uczelniami” realizuje Wschodni Ośrodek Transferu Technologii – WOTT.