Erasmus+ na Uniwersytecie w Białymstoku działa bardzo dobrze!

Tak uznała Narodowa Agencja Programu Erasmus+. Największej podlaskiej uczelni przyznała 97 punktów na 100 możliwych za raport końcowy projektu, który był realizowany w latach 2019-2021. W tym czasie z programu Erasmus+ skorzystało 93 studentów i 104 pracowników Uniwersytetu w Białymstoku.

Raport końcowy to podsumowanie międzynarodowej współpracy edukacyjnej, którą uczelnia realizuje w danym roku akademickim w ramach programu Erasmus+. Ze względu na sytuację pandemiczną, projekt przewidziany na lata 2019-2020, został przedłużony do maja 2021 roku.

- Mimo wyzwań związanych z pojawieniem się COVID-19, Uniwersytet w Białymstoku z sukcesem zrealizował ten projekt. Został on wysoko oceniony przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ - mówi Anna Maj, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej na Uniwersytecie w Białymstoku, który koordynuje program Erasmus+.

Raport końcowy uzyskał ocenę bardzo dobrą i w sumie 97 punktów na 100 możliwych. Według Narodowej Agencji Programu Erasmus+ informacje przedstawione w raporcie świadczą o bardzo dobrej organizacji mobilności edukacyjnej na Uniwersytecie w Białymstoku. Duża w tym zasługa pracowników Działu Współpracy Międzynarodowej, którzy wspierają i pomagają uczestnikom mobilności.

„Poziom zadowolenia i satysfakcji z doświadczeń uzyskanych podczas realizacji wyjazdów stypendialnych został przez studentów i pracowników oceniony wysoko” – można przeczytać w podsumowaniu oceny jakościowej projektu.

W ramach zakończonego w maju br. projektu, na studia, praktyki, szkolenia i wykłady zagraniczne wyjechało 93 studentów i 104 pracowników Uniwersytetu w Białymstoku. Budżet otrzymany na te wyjazdy to 222 546 euro. Z kolei na Uniwersytet w Białymstoku przyjechało 77 studentów zagranicznych.

Największa podlaska uczelnia uczestniczy w programie Erasmus+ od 1999 roku. Dzięki niemu studenci mogą wyjeżdżać na studia, praktyki zagraniczne do wszystkich krajów Unii Europejskiej i spędzić jeden semestr lub rok na uczelni, z którą UwB ma podpisaną umowę. Wybór jest naprawdę duży. Uniwersytet w Białymstoku ma podpisanych blisko 300 umów z 204 uczelniami.

Obecnie jednostki Uniwersytetu w Białymstoku prowadzą rekrutację studentów na wyjazdy na praktyki oraz na studia zagraniczne w semestrze letnim 2021/2022. Zgłaszać mogą się też pracownicy zainteresowani wyjazdami na szkolenia i wykłady.