Heros na walizkach. Przypadek Edypa - Mistrzowska prelekcja na UwB

Data wydarzenia 03-11-2022

Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na pierwszą w tym roku akademickim Prelekcję Mistrza. Tym razem wykład zatytułowany „Heros na walizkach. Przypadek Edypa” wygłosi wybitna filolog klasyczna, współpracująca od dawna z białostockim środowiskiem filologicznym, profesor Elżbieta Wesołowska (UAM).

Prof. dr hab. Elżbieta Wesołowska jest filologiem klasycznym: badaczką poezji rzymskiej (głównie twórczości Owidiusza), teatru antycznego (dramaty Seneki) oraz recepcji antycznej kultury w literaturze nowożytnej Europy. Jest też tłumaczką obu wymienionych autorów. Była konsultantką w czasie powstawania filmu „Quo vadis?” i autorką wierszy śpiewanych przez filmowego Nerona. Redaktor naczelna czasopisma „Symbolae Philologorum Posnaniensium” w latach 1996-2021.

W trakcie wykładu zostanie zaprezentowany niezwykły związek życia Edypa z mapą Grecji. „Jest bowiem Edyp herosem w ruchu w czasie większości swego życia. Linia jego życiowej wędrówki w znaczący sposób pokazuje zarówno szamotanie się bohatera w pętli wyroczni, jak i jego szczególną mentalną ślepotę. Ta droga niewolna od sytuacji absurdalnych i paradoksalnych jest dla nas od lat dziwnie bliska i znajoma” – zapowiada prelekcję jej autorka.

Wykład zostanie wygłoszony w auli Wydziału Filologicznego UwB (Plac NZS 1) 3 listopada (czwartek) 2022 r. o godz. 11:30. Będzie również transmitowany w internecie.

Link do transmisji.