Naukowo, koncertowo, na sportowo… Tak świętowaliśmy jubileusz 25-lecia Uniwersytetu w Białymstoku (relacja filmowa)

Była wystawa na Rynku Kościuszki w Białymstoku, wydana została księga jubileuszowa, a w Operze i Filharmonii Podlaskiej, podczas jubileuszowego koncertu, uczelnia uhonorowała Ambasadorów Uniwersytetu w Białymstoku. Przyznała też tytuły doktora honoris causa UwB dwóm wybitnym osobistościom, zorganizowała konferencję o roli uniwersytetu na pograniczu, a nawet bieg w kampusie. Taki był rok jubileuszowy na UwB. Teraz przyszedł czas na podsumowanie – także filmowe.

Rok jubileuszowy był dla nas doskonałą okazją, by przypomnieć nie tylko naszym studentom i pracownikom, ale także mieszkańcom Białegostoku, województwa podlaskiego i Polski, jaką rolę odgrywa nasza uczelnia na edukacyjnej i naukowej mapie kraju. Chwaliliśmy się naszym rozwojem i osiągnięciami, uhonorowaliśmy ludzi, którzy się do tego rozwoju przyczynili, albo którzy – podobnie jak my – działają na rzecz regionu i go promują. Wchodzimy w kolejne ćwierćwiecze funkcjonowania jako uczelnia z ustaloną renomą, świadoma swojej misji i możliwości jej realizacji, wreszcie – z ambitnymi, ale realnymi planami inwestycyjnymi. Myślę, że był to dobry dla Uniwersytetu rok i traktuję go jako optymistyczny prognostyk na przyszłość – podsumowuje prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

I dodaje: Chciałbym przy tej okazji podziękować wszystkim pracownikom i studentom Uczelni zaangażowanym w przygotowanie obchodów jubileuszowych, ale też instytucjom, które wsparły nas organizacyjnie. To dzięki tym wspólnym staraniom świętowaliśmy tak intensywnie i w tak różnorodnych formach.

Bez wątpienia rok akademicki 20201/2022 był dla Uniwersytetu w Białymstoku czasem szczególnym. Powstało specjalne jubileuszowe logo. Nie brakowało też wydarzeń naukowych, artystycznych, a nawet sportowych.

Świętowanie rozpoczęła wyjątkowa wystawa na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Na 35 fotografiach zaprezentowana została historia, rozwój i teraźniejszość Uniwersytetu w Białymstoku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także debata pt. „Pasja czy kalkulacja”, którą zorganizowało Biuro Karier Uniwersytetu w Białymstoku. Wzięli w niej udział byli i obecni studenci UwB, którzy dyskutowali o tym, czym warto się kierować, wybierając kierunek studiów.

Wyjątkową oprawę miał jubileuszowy koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Uroczystość zgromadziła setki gości i przyjaciół UwB. Były wspomnienia i życzenia. W trakcie koncertu zostali uhonorowani Ambasadorzy Uniwersytetu w Białymstoku. Ten zaszczytny tytuł otrzymali: prof. dr hab. Kamila Joanna Budrowska, prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz, prof. dr. hab. Marek Konarzewski, dr hab. Edward Kulikowski, prof. UwB, prof. dr hab. Halina Parafianowicz, prof. dr hab. Stanisław Prutis, prof. dr hab. Andrzej Sadowski oraz prof. dr hab. Andrzej Stupakiewicz. Później sceną zawładnęła znakomita artystka i absolwentka UwB Karolina Cicha wraz z zespołem.

W 25. roku swojej działalności Uniwersytet w Białymstoku przyznał tytuły doktorów honoris causa dwóm wybitnym osobistościom. Tę najwyższą akademicką godność odebrali: wybitny prawnik i pierwszy rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Jamróz oraz znakomity artysta związany z Podlasiem prof. Leon Tarasewicz.

Jubileusz świętowany był również mniej oficjalnie. 12 drużyn i blisko 60 zawodników wystartowało w sztafecie z okazji XXV-lecia Uniwersytetu w Białymstoku. Trasa biegu prowadziła przez kampus, najlepsi otrzymali nagrody. Także w kampusie odbył się urodzinowy piknik UwB, na którym wspólnie bawili się studenci, doktoranci oraz pracownicy uczelni wraz z rodzinami. Atrakcji nie brakowało, frekwencja dopisała.

Obchody ćwierć wieku UwB zakończyła konferencja naukowa pt. Uniwersytet na pograniczach – idee i praktyka. W Uniwersyteckim Centrum Kultury zgromadziła uznanych naukowców z Białegostoku, Polski i zagranicy, a wśród nich socjologów, prawników, ekonomistów, pedagogów, biologów. Konferencja została podzielona na trzy panele tematyczne z prelekcjami: Dziedzictwo kulturowe pogranicza, Uniwersytet i tożsamość oraz Ekosystem pogranicza. Spotkanie zakończyła debata: Dokąd zmierzamy. Rola Uniwersytetu na pograniczu.

25 lat Uniwersytetu w Białymstoku to także „trwałe pamiątki”, do których zawsze można zajrzeć, by wiedzieć więcej. Powstała specjalna strona internetowa: https://25.uwb.edu.pl/, na której znajdują się m.in. opisy wydarzeń aktualnych i tych historycznych, najważniejszych inwestycji, ciekawostki, zdjęciowe i filmowe oblicze UwB, w tym nagrania archiwalne.

Wydana została także księga pt. „Uniwersytet w Białymstoku. Dzieje. Ludzie. Opowieści”. W tej wyjątkowej publikacji znajdują się pasjonujące rozmowy z ludźmi Uniwersytetu, poczet rektorów UwB i prorektorów UW w Białymstoku, opis uczelnianych jednostek, a także historia w liczbach. Zapraszamy do lektury.