Nowe, ciekawe specjalności na kierunkach oferowanych przez Uniwersytet w Białymstoku

Data wydarzenia 23-03-2016

Fizyka gier komputerowych i robotów, analiza danych i modelowanie, a także 3 propozycje na filologiach obcych – to kolejne zatwierdzone już nowości w ofercie Uniwersytetu w Białymstoku na rok akademicki 2016/2017.

Wydział Fizyki na studiach I stopnia proponuje specjalność fizyka gier komputerowych i robotów.  Studenci, którzy ją wybiorą, nauczą się projektować i wytwarzać zarówno „inteligentne maszyny" jak i ,,inteligentną czasoprzestrzeń". Program nowej specjalności został opracowany w ścisłej współpracy z firmami sektora IT związanymi z wykorzystaniem wysokiej technologii w zakresie innowacyjnej produkcji i usług. Ich przedstawiciele zadeklarowali też m.in. chęć uczestniczenia w procesie kształcenia. 

Wydział Matematyki i Informatyki wzbogacił swoją ofertę o nową specjalność na studiach II stopnia na kierunku matematyka. To analiza danych i modelowanie.  Tworzenie matematycznych modeli rzeczywistości jest narzędziem, które pozwala opisywać, analizować i przewidywać zjawiska zachodzące w społeczeństwie, w przepływach finansowych czy np. w rozprzestrzenianiu się informacji. Studenci będą uczyć się badania istniejących i tworzenia nowych modeli. Poznają też techniki związane z analizą i przetwarzaniem danych.

Nowe propozycje na kierunku filologia ma także Wydział Filologiczny. Od nowego roku akademickiego, na studiach I stopnia, zaprasza na filologię angielską z językiem niemieckim oraz język francuski, profil kulturowo-tłumaczeniowy. W ofercie studiów II stopnia pojawiła się filologia angielska z elementami translatoryki.

Przypomnijmy, że lista tegorocznych nowości na UwB jest dłuższa. W ofercie uczelni pojawił się nowy kierunek – religioznawstwo, a także kilka innych specjalności: na kierunku matematyka - bezpieczeństwo informacji (I stopnia) oraz matematyka teoretyczna (I  i II stopnia); na kierunku filologia - etnofilologia białoruska (I stopnia).

 W ofercie Uniwersytetu w Białymstoku jest aktualnie 31 kierunków studiów. W ramach kierunku filologia kandydaci mają do wyboru 13 różnych specjalności w zakresie filologii angielskiej, francuskiej i rosyjskiej (na studiach I i II stopnia).