Nie żyje prof. Jan Czykwin - wybitny literaturoznawca i wykładowca związany przez wiele lat z największą podlaską uczelnią, białoruski poeta i tłumacz. Zmarł 14 listopada 2022 r. w wieku 82 lat.
Prof. dr hab. Jan Czykwin urodził się 18 maja 1940 roku w Dubiczach Cerkiewnych. Studia wyższe ukończył w 1964 roku na Uniwersytecie Warszawskim, na kierunku rusycystyki. Jego droga zawodowa związana była z Warszawą i Białymstokiem. Początkowo pracował jako wykładowca w swojej Alma Mater, zaś od 1969 roku wykładał w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, gdzie w latach 1985–1988 pełnił funkcję kierownika Zakładu Filologii Rosyjskiej. W latach 2002–2008 był dyrektorem Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Przez kilkanaście lat piastował także stanowisko kierownika działającej w ramach instytutu Katedry Rosyjskiej Literatury Dawnej.
Prof. Czykwin był autorem wielu cenionych prac naukowych z zakresu literatury rosyjskiej i białoruskiej. Pozostawił po sobie również bogaty dorobek literacki w postaci kilkunastu tomów poezji. Przekładał poezję polską na język białoruski (w tym utwory Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka, Stanisława Grochowiaka, Bolesława Leśmiana), a także lirykę białoruską na język polski (wiersze Alesia Razanawa, Jerzego Marczuka i innych). Był aktywny także na polu działalności redaktorskiej. Od 1998 roku był redaktorem czasopisma literacko-artystycznego „Termapiły” („Термапiлы”). Dzięki jego zaangażowaniu powstały dwa czasopisma naukowe: „Studia Wschodniosłowiańskie” i „Białorutenistyka Białostocka”.
Profesor był członkiem międzynarodowych i krajowych towarzystw literackich oraz naukowych, między innymi Związku Literatów Polskich oraz Białoruskiego Stowarzyszenia Literackiego „Białowieża”, w którym od 1989 roku aż do swej śmierci sprawował funkcję prezesa.
Urodzony i wychowany na Podlasiu, które nazywał swoją „małą ojczyzną”, prof. Jan Czykwin zapisał się w świadomości społeczeństwa jako popularyzator i współtwórca kultury białoruskiej, upowszechniający bogatą wielonarodową tradycję naszego regionu. Za swoją działalność na tym polu został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2008 roku.