Uniwersytet w Białymstoku na mapach tyflograficznych

Na terenie Uniwersytetu w Białymstoku, przy ul. Świerkowej i Ciołkowskiego, zostały ustawione mapy tyflograficzne w języku polskim i angielskim, z uwzględnieniem alfabetu Braille’a. Oznaczone są na nich budynki UwB, ścieżki komunikacyjne, parkingi, tereny zielone. Realizacja tego zadania była możliwa dzięki projektowi: „Local university, global opportunity – Uniwersytet w Białymstoku na drodze do umiędzynarodowienia.”

Zewnętrzne mapy tyflograficzne zostały ustawione w pięciu miejscach. Dwie znajdują się przy ul. Świerkowej (Rektorat oraz Wydział Nauk o Edukacji – aula dydaktyczno-widowiskowa), a kolejne trzy w kampusie przy ul. Ciołkowskiego (w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej, Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego oraz przy wjeździe na Plac Syntezy Nauk).

- Mapy zostały wykonane w nowoczesnej technologii PMMA. Ułatwiają poruszanie się po terenie Uniwersytetu w Białymstoku m.in. studentom i kadrze naukowo-dydaktycznej z zagranicy, w tym osobom z niepełnosprawnością wzrokową. Dzięki mapom można dowiedzieć się m.in. gdzie znajduje się siedziba danego wydziału czy instytutu i jak do niej dojść – informuje Anna Maj, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku.

Dodaje, że przygotowanie map było konsultowane z działającą na UwB Sekcją ds. Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami.

Realizacja oznakowania uczelni została wykonana dzięki finansowaniu z projektu „Local university, global opportunity – Uniwersytet w Białymstoku na drodze do umiędzynarodowienia”, który od maja 2022 r. realizuje Dział Współpracy Międzynarodowej UwB.

Projekt potrwa do końca kwietnia 2023 r. Oprócz map tyflograficznych realizowane są takie działania jak: kurs językowy dla pracowników UwB, informator dla studentów i pracowników zagranicznych (to zestaw praktycznych wskazówek funkcjonowania w środowisku UwB, a także ogólne zasady dotyczące pobytu w Polsce; dzięki  informatorowi studenci będą mogli poznać najciekawsze miejskie atrakcje, miejsca kultury, rozrywki i rekreacji), tłumaczenie aktów prawnych (uczelniane dokumenty przydatne studentom i pracownikom z zagranicy będą dostępne w angielskiej wersji językowej) oraz warsztaty integracyjno-kulturowe (w formie zajęć wyjazdowych, umożliwiających bezpośrednią interakcję studentów polskich i zagranicznych oraz większą otwartość na inne kultury).

- Dzięki temu projektowi nasza uczelnia staje się jeszcze bardziej przyjazna studentom i pracownikom z zagranicy – dodaje Anna Maj.

Projekt „Local university, global opportunity – Uniwersytet w Białymstoku na drodze do umiędzynarodowienia” jest częścią projektu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej „Podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy – Welcome to Poland”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt