Uniwersytet w Białymstoku został laureatem prestiżowej nagrody ELSEVIER Research Impact Leaders Award

Uniwersytet w Białymstoku znalazł się w gronie sześciu szkół wyższych w Polsce, które zostały uhonorowane nagrodą ELSEVIER Research Impact Leaders Award 2020. Przyznawana jest ona uczelniom, które wnoszą największy wkład w postrzegalność (visibility) polskiej nauki na świecie. UwB zwyciężył w kategorii Natural Sciences (obszar nauk ścisłych i przyrodniczych).

- To ogromne wyróżnienie dla Uniwersytetu w Białymstoku. Byłam zaszczycona, mogąc odebrać tę prestiżową nagrodę. Otrzymaliśmy ją po raz pierwszy. Liczę na to, że będzie ona impulsem dla naszych naukowców także z innych obszarów badawczych i w przyszłości ich praca również zostanie uhonorowana - mówi prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB, która reprezentowała największą podlaską uczelnię na gali wręczenia nagród ELSEVIER Research Impact Leaders Awards.

Wyróżnienia przyznawane są od 2016 roku w sześciu kategoriach: w obszarze nauk rolniczych i przyrodniczych, inżynieryjnych i technicznych, humanistycznych, nauk o zdrowiu i medycznych, nauk ścisłych i przyrodniczych oraz społecznych. Przy wyłanianiu zwycięzców brane są pod uwagę m.in. wzrost liczby publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, publikacje z udziałem zagranicznych współautorów oraz wskaźnik cytowań w danej dyscyplinie.

W obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych Research Impact Leader Awards 2020 otrzymał Uniwersytet w Białymstoku. Wyprzedził Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Zielonogórski, które również były nominowane w tej kategorii.

Jak podkreślają autorzy rankingu, największa podlaska uczelnia zanotowała wzrost liczby publikacji o 30 proc. i wzrost liczby autorów o 28 proc. To pierwsze kwestie mówiące o wzmacnianiu pozycji Uniwersytetu w Białymstoku na mapie Polski. Dodatkowo publikacje naukowców UwB były cytowane lepiej aniżeli podobne. Co ważne, ponad 1/5 prac została opublikowana w najbardziej wpływowych czasopismach. Najczęściej wybierane tytuły to: Physical Review D, Astrophysical Journal, Astrophysical Journal Letters.

Ponad 45 proc. prac naukowych powstało przy współpracy z autorami z zagranicy. Patrząc na przekrój prac najwyżej cytowanych, dominują dokumenty z astronomii. Przyglądając się jednak wnikliwiej, można dostrzec dokumenty z chemii lub biologii, niektóre cytowane 5 razy częściej, aniżeli podobne.

- Warto przypomnieć, że w ostatnich latach Uniwersytet w Białymstoku jest bardzo dobrze postrzegany w międzynarodowych rankingach. Otrzymujemy nagrody i wyróżnienia o wymiarze światowym, jak Research Impact Leaders Awards. To powód do dumy i zachęta do dalszego rozwoju naukowegododaje prof. Izabela Święcicka.  

Gala wręczenia nagród Research Impact Leader Awards 2020 odbyła się podczas konferencji „Polskie uczelnie w światowej perspektywie – Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą”, organizowanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” przy współudziale Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Elsevier jest globalną firmą zajmującą się m.in. analizą informacji, która pomaga instytucjom i profesjonalistom w prowadzeniu badań naukowych.

Więcej informacji o nagrodzie i wyróżnionych uczelniach można znaleźć na stronie internetowej: Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Fot. Łukasz Nowicki/UwB, Anita Kot/Perspektywy