Prawie setka dzieciaków bawiła się z naszymi wolontariuszami ze Studenckiego Pogotowia Lekcyjnego

Data wydarzenia 02-03-2017

 Prawie setka dzieciaków - podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych oraz Domu Dziecka nr 1 w Białymstoku – bawiła się w środę (1.03.2017) na imprezie w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Integracyjne spotkanie przygotowali studenci Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB, kilkoro z nich to wolontariusze Studenckiego Pogotowia Lekcyjnego.

Gwiazdą wieczoru był Hubert Gostomski – bramkarz Jagiellonii Białystok. Młodzi widzowie pytali go m.in. o to, kiedy zaczął swoją przygodę z piłką, czy miewał chwile zwątpienia co do piłkarskiej kariery i... czy ma dziewczynę. Zawodnik dzielnie odpowiadał nawet na najtrudniejsze pytania. Potem przez długi czas jego stolik na scenie przeżywał prawdziwe oblężenie – autografom i wspólnym zdjęciom nie było końca.

 

Studenci przygotowali też dzieciom inne atrakcje. Był quiz wiedzy o Jadze, popisy żonglerki piłką, czy fotobudka, gdzie każdy mógł zrobić sobie zdjęcie w kolorowych kapeluszach czy maskach. Najwytrwalsi obejrzeli występ studenckiego kabaretu „Urwani”.

Na pomysł zorganizowania integracyjnego spotkania dla podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych i domu dziecka wyszli sami studenci, którzy na co dzień jako wolontariusze pracują z dziećmi. Do współpracy namówili kolegów ze studiów. W organizację imprezy zaangażowało się 8 osób: Kamil Rutkowski, Urszula Surowiec, Marlena Stasiełuk, Marlena Sikorska, Karolina Rudnicka, Ewa Wiercińska, Diana Rudczuk i Kinga Olszańska.

Akcja Studenckie Pogotowie Lekcyjne jest organizowana na Uniwersytecie w Białymstoku od marca 2013 roku. Głównym celem inicjatywy jest z jednej strony pobudzenie społecznej aktywności i odpowiedzialności studentów, z drugiej - zapewnienie pomocy w odrabianiu lekcji podopiecznym kilkunastu świetlic socjoterapeutycznych prowadzonych przez organizacje charytatywne: Caritas, Eleos oraz PCK. W każdym semestrze do akcji zgłasza się kilkudziesięcioro wolontariuszy, głównie z UwB, ale do Pogotowia przyłączają się także studenci z innych białostockich uczelni. Podczas swoich dyżurów w świetlicach żacy nie tylko pomagają dzieciom w nauce, ale też starają się uatrakcyjnić im wolny czas organizując zabawy czy konkursy.

W najbliższych dniach ruszy nabór chętnych do kolejnego semestru pomagania - już dziś zapraszamy!