Prestiżowe wyróżnienie dla naukowca z Wydziału Ekonomii i Finansów

Dr hab. Dariusz Kiełczewski, prof. UwB z Wydziału Ekonomii i Finansów otrzymał tegoroczną nagrodę Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego im. prof. Edwarda Lipińskiego za książkę „Koncepcja zintegrowanej teorii ekonomicznej zrównoważonego rozwoju. Między mainstreamem a heterodoksją ekonomiczną”. Publikację wydało Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku.

Nagrodę im. prof. Edwarda Lipińskiego Polskie Towarzystwo Ekonomiczne przyznaje co roku, wyróżniając książkę wnoszącą nowe wartości do dorobku teorii ekonomii.

Na finałowej liście tegorocznego konkursu znalazło się sześć pozycji, w tym praca pt. „Koncepcja zintegrowanej teorii ekonomicznej zrównoważonego rozwoju. Między mainstreamem a heterodoksją ekonomiczną”, której autorem jest dr hab. Dariusz Kiełczewski, prof. UwB z Wydziału Ekonomii i Finansów. Sąd konkursowy uznał, że to najlepsza książka i przyznał prestiżową nagrodę PTE w 2022 r. ekonomiście z UwB.

Publikację wydało Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku w 2021 roku.

W opinii profesora Bogusława Fiedora, wybitnego znawcy problematyki z równoważonego rozwoju książka prof. UwB Dariusza Kiełczewskiego: „stanowi oryginalny i wartościowy wkład do współczesnej myśli ekonomicznej w zakresie badań i studiów nad zrównoważonym rozwojem. Jest to pierwsza w polskiej literaturze ekonomicznej monografia, w której koncepcja zrównoważonego rozwoju została pokazana na tle i z perspektywy fundamentalnych sporów metodologicznych we współczesnej ekonomii”. Uznał, że „praca D. Kiełczewskiego ma charakter pewnej „wielkiej syntezy”, opartej na dorobku wielu szkół zarówno mainstreamowych, jak i heterodoksyjnych w obrębie współczesnej ekonomii. Jako taka stanowi też twórczą inspirację dla dalszych studiów nad podejściem zintegrowanym do zrównoważonego rozwoju”. Podkreślił też, że książka świadczy o wielkiej kompetencji merytorycznej jej Autora, o czym świadczy choćby imponująca literatura wykorzystana w książce oraz precyzyjny i sugestywny język prowadzonego wywodu naukowego.

Więcej informacji o konkursie PTE: www.pte.pl/aktualnosci/posty/