„Prezydentowa Karolina Kaczorowska” – nowa wystawa przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytecką

Data wydarzenia 23-11-2018

„Prezydentowa Karolina Kaczorowska” – to tytuł wystawy, jaka 26 listopada 2018 r. o godz. 12.00 zostanie uroczyście otwarta w Gabinecie Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie. Ekspozycję przygotowała Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia.

Wystawa ma na celu przybliżenie osoby Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej jako harcerki, nauczycielki, społeczniczki zaangażowanej w sprawy Polski, ale też jako żony, matki, babci i prababci. Karolina Kaczorowska przez wiele lat razem z mężem, Ryszardem Kaczorowskim Ostatnim Prezydentem II RP na Uchodźstwie, jako żona i Pierwsza Dama polskiej emigracji brała udział w wielu wizytach i spotkaniach. Tymi śladami podążała również po śmierci męża - odwiedzała miejsca bliskie jego sercu.

Na wystawie można będzie obejrzeć wiele zdjęć dokumentujących losy Karoliny Kaczorowskiej – dzieciństwo w ukochanym Stanisławowie, w którym się wychowała, czas okupacji sowieckiej (1939–1941), gdy została wraz z rodziną wywieziona na Syberię, lata po opuszczeniu Związku Radzieckiego i ewakuacji do Persji, gdzie podzieliła los „dzieci tułaczych” w Azji i Afryce, trafiając do osady Koja w Ugandzie, wreszcie - przyjazd do Wielkiej Brytanii.

W skład ekspozycji wchodzą też dokumenty (np. Certyfikat nauczyciela z University of  London Institute of  Education, dowód tożsamości narodowej - National Registration Identity Card), medale, odznaczenia i nagrody (wśród nich Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Honorowa Nagroda „Dziennika Polskiego” i Tytuł Człowieka Roku za zasługi w upowszechnianiu idei pamięci narodowej). Na wystawie nie zabraknie rzeczy osobistych Karoliny Kaczorowskiej, takich jak para skórzanych rękawiczek, szal, biżuteria, manekin krawiecki czy walizka, z którą przebyła długą drogę z Afryki do Anglii.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wystąpienie prof. UwB Adama Czesława Dobrońskiego pt. „Karolina Kaczorowska – Pierwsza Dama polskiej emigracji”. Swoje spotkania z Panią Prezydentową będą wspominać była dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej im. J. Giedroycia – Halina Brzezińska-Stec, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku – Leszek Kochanowski oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku – Bożena Chodyniecka. Ta część spotkania odbędzie się w sali 2058 Instytutu Biologii.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca marca 2019 roku. Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego znajduje się w budynku Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, na terenie kampusu UwB przy ul. Ciołkowskiego. Jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 15.00, a w sobotę od 9.00 do 14.00. Wstęp jest bezpłatny.