Prof. Marek Piechota z Mistrzowską Prelekcją na UwB

Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na wykład prof. Marka Piechoty: „Z zagadnień metapoetyki lżejszej muzy. O dolimeryczeniach, odRzeczypospolitkach, onomastikonach i innych przyokazyjkach, czyli Jak nawiedzają nas stare i nowe gatunki parakabaretowe".

To kolejne spotkanie w ramach cyklu Prelekcje Mistrzów. Odbędzie się w piątek, 16 grudnia, o godz. 11.30 w formule online.

Prof. dr hab. Marek Piechota - historyk i teoretyk literatury, leksykograf, edytor i redaktor, eseista i satyryk. Emerytowany prof. w Uniwersytecie Śląskiem w Katowicach. Przez ponad 25 lat kierował Zakładem Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu. Interesuje się głównie twórczością wielkich romantyków polskich (Mickiewicz, Słowacki, Krasiński) i premodernisty (Norwid). Publikuje też interpretacje dzieł i wierszy od Kochanowskiego po Szymborską. Zajmuje się również komparatystyką, teorią arcydzieła i zmierzchem poliglotyzmu. Ponadto publikuje teksty o przemianach w genologii satyrycznej i kabaretowej oraz o tajemnicach procesu twórczego.


Link do spotkania oraz więcej informacji