Rozstrzygnięcie V Konkursu Literackiego im. Anny Markowej

Data wydarzenia 22-05-2018

W najbliższą środę, 23 maja, będzie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród laureatom V Konkursu Literackiego im. Anny Markowej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.

Na tegoroczny konkurs napłynęły 43 prace – opowiadania i zestawy wierszy. Kapituła postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia w 2 kategoriach: poezja i proza uczniów szkół średnich, poezja i proza studentów szkół wyższych. Jak zdradza jej przewodniczący, dr Krzysztof Korotkich z Instytutu Filologii Polskiej, w sumie docenionych zostanie 13  uczestników, którzy wykazali się szczególnym talentem artystycznym i świadomością literacką.

- O wygranej zadecydowały trafny i pomysłowy dobór tematu, sprawne operowanie komunikatem językowym, umiejętność formułowania spójnej koncepcji literackiej i osobowość twórcza ujawniana w utworach. Zwracaliśmy również uwagę na nawiązania do charakterystycznych cech twórczość Anny Markowej – relacjonuje dr Krzysztof Korotkich. I dodaje: - Wyłonione prace cechował wysoki poziom estetyczny i dojrzałość stylu.

W kapitule konkursu zasiadają oprócz niego Natalia Kulesza – studentka IFP (sekretarz), Elżbieta Marek – synowa Anny Markowej, Teresa Radziewicz – nauczyciel, poetka, Dorota Sokołowska – dziennikarka Polskiego Radia Białystok oraz Janusz Taranienko – instruktor Pracowni Literatury Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku.

Patronat honorowy nad konkursem objęli Rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz Prezydent Miasta Białystok. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Polskie Radio Białystok, TVP Białystok oraz Kurier Poranny, który wydrukuje nagrodzone prace w magazynie „Magnes”. Nagrody w konkursie ufundowali: Rektor UwB, Prezydent Miasta Białystok i Restauracja Kwestia Czasu.