Strach, odpowiedzialność, nadzieja

Data wydarzenia 06-12-2019

Instytut Filozofii UwB i Koło Naukowe Filozofów serdecznie zapraszają na dyskusję poświęconą problemowi globalnego ocieplenia. W dyskusji wezmą udział: prof. Szymon Malinowski (UW) - fizyk klimatu, prof. Małgorzata Jacyno (UW) - socjolożka, dr hab. Ewa Bińczyk (UMK) - filozofka. Moderacja - prof. Małgorzata Kowalska (UwB) - filozofka.

Termin: 6 grudnia 2019, godz. 17:00, Miejsce: Plac NZS 1, sala 108A


Idea:
Naukowy opis świata nie pozostawia złudzeń – współcześnie ludzkość musi zmierzyć się z zagrożeniem klimatycznym. Nie jest to problem wąskiej rzeszy specjalistów – zarówno fizyk, socjolog, jak i filozof powinni zająć wspólne stanowisko w tej sprawie. Jednocześnie podobny konsensus nie zapada. Nadeszła pora na zderzenie wiedzy przyrodniczej o globalnym ociepleniu i prawdopodobnej katastrofie ekologiczno-klimatycznej z analizą psychologicznych, społecznych i politycznych uwarunkowań tego problemu w perspektywie pytań filozoficznych o kondycję człowieka i jego relację z przyrodą. Nadeszła pora by mówić o zmianie klimatycznej różnymi językami we wspólnej sprawie. Nadeszła pora by wzajemnie się od siebie uczyć.


Biogramy:
Prof. Szymon Malinowski pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, jest dyrektorem Instytutu Geofizyki. Zainteresowania naukowe prof. Malinowskiego obejmują min. fizykę chmur i opadów, pomiary atmosferyczne z pokładu samolotu, pomiary zdalne, przewidywalność procesów atmosferycznych. Prowadził ponad 20 projektów naukowych dotyczących tych tematów. Prof. Malinowski jest zaangażowanym popularyzatorem nauki. Jest współzałożycielem, autorem i redaktorem portalu Nauka o klimacie (http://naukaoklimacie.pl), a także współautorem książki pod tym samym tytułem (2018).

Prof. Małgorzata Jacyno kieruje Zakładem Socjologii Wsi i Miasta w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Do jej głównych zainteresowań należą proces terapeutyzacji i medykalizacji życia społecznego, kwestia upodmiotowienia w późnym kapitalizmie oraz kulturowa „wszystkożerność” współczesnego podmiotu. Jest autorką takich książek, jak m.in. "Iluzje codzienności: O teorii socjologicznej Pierre’a Bourdieu" (1997) oraz "Kultura indywidualizmu" (2007), która została przetłumaczona na język rosyjski i czeski.

Dr hab. Ewa Bińczyk, prof. UMK - filozofka, kieruje Zakładem Filozofii Nauki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią, socjologią wiedzy naukowej i kontrowersjami w nauce. Jest autorką wielu publikacji, m.in. książek: "Socjologia wiedzy w Biblii" (Nomos 2003), "Obraz, który nas zniewala" (Universitas 2007), "Technonauka w społeczeństwie ryzyka" (UMK 2012), a także "Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu" (PWN 2018).

Prof. Małgorzata Kowalska – filozofka, kieruje Instytutem Filozofii na Uniwersytecie w Białymstoku. Interesują ją problemy demokracji, liberalizmu i pojęcie sprawiedliwości. Jest znawczynią i tłumaczką współczesnej filozofii francuskiej: Michela Foucaulta, Jacques’a Derridy, Georges’a Bataille’a, Jeana-Paula Sartre’a, Emmanuela Levinasa i Maurice’a Merleau- -Ponty’ego. Jej książka "Dialektyka poza dialektyką. Od Bataille’a do Derridy" (2000) była nominowana do literackiej nagrody Nike i otrzymała Nagrodę Ministra Szkolnictwa Wyższego I stopnia.