Studenci biologii z UwB gotowi do tegorocznej Akcji Karmnik

Data wydarzenia 30-11-2018

Karmniki ustawione, siatki ornitologiczne przygotowane – rusza ogólnopolska Akcja Karmnik, do której, jak co roku, włączają się studenci z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku. Przez całą zimę będą dokarmiać ptaki, a przy okazji badać je i obrączkować.

Akcja startuje 1 grudnia i potrwa prawie do końca lutego. W Białymstoku ptaki będą odławiane co dwa tygodnie, w soboty. Karmniki stanęły w pobliżu kampusu UwB już przed kilkoma dniami. Dzięki temu ptaki, dokarmiane głównie niesoloną słoninką, pestkami słonecznika i jabłkami, przyzwyczaiły się to tego miejsca. Teraz w dniach odłowów studenci będą w ich sąsiedztwie rozstawiać na kilka godzin (po wschodzie słońca) specjalne, ornitologiczne siatki. Będą one regularnie sprawdzane. Jeśli w sieci złapią się ptaki - studenci zabiorą je w ciepłe miejsce, a tam opiszą schwytane okazy i założą im odpowiednie obrączki, po czym zwierzęta zostaną wypuszczone  na wolność.

Opisywanie i obrączkowanie ptaków będzie nadzorować zespół licencjonowanych obrączkarzy. W jego skład wchodzą między innymi członkowie Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Towarzystwa Przyrodniczego Dubelt. W akcji biorą udział przede wszystkim członkowie Koła Naukowego Biologów UwB, ale dołączają do nich także inni żacy, a nawet uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Do Akcji Karmnik mogą przyłączyć się wszyscy miłośnicy ptaków. Wprawdzie trzeba wcześnie wstać, ale za to można z bliska przyjrzeć się skrzydlatym gościom karmników, poznać poszczególne gatunki i zobaczyć jak wyciąga się ptaki z sieci ornitologicznych. Chętni musza skontaktować się z członkami Koła Naukowego Biologów UwB mailowo (knb@uwb.edu.pl) lub za pośrednictwem mediów społecznościowych (FaceBook).

Akcja Karmnik to nie tylko sposób na to, by pomóc ptakom przetrwać trudne zimowe miesiące. To także cenne źródło danych o tych zwierzętach. Dzięki nim można określić liczebność zimujących ptaków, zbadać wpływ warunków atmosferycznych na ich kondycję i przywiązanie do karmnika. Informacje o akcji dostępne są pod adresem akcjakarmnik.

fot.  P. Chojnowska oraz Koło Naukowe Biologów UwB