Troje naukowców z UwB w Komisji Dyscyplinarnej przy RGNiSW

Dr hab. Ada Wróblewska prof. UwB z Wydziału Biologii oraz prof. Cezary Kulesza i prof. Andrzej Sakowicz z Wydziału Prawa zostali wybrani do Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kadencję 2021-2024.

Nowy skład komisji został wybrany 8 października 2020 roku. Zasiądzie w niej 51 nauczycieli akademickich z całego kraju, w tym troje z Uniwersytetu w Białymstoku.

Nowa kadencja Komisji Dyscyplinarnej, zgodnie ze statutem RGNiSW, rozpocznie się 1 stycznia 2021 roku i potrwa cztery lata. W jej skład, oprócz nauczycieli akademickich wchodzą również studenci i doktoranci, którzy ukończyli studia prawnicze.

Komisja Dyscyplinarna, jak można przeczytać na stronie Rady, jest niezawisła oraz niezależna od organów władzy publicznej i organów uczelni. Orzeka w sprawach nauczycieli akademickich, którzy podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie uchybiające obowiązkom nauczyciela akademickiego lub godności zawodu nauczycielskiego.

Mogą być to takie sprawy jak: popełnienie plagiatów, niewykonywanie poleceń służbowych przełożonych, utrudnianie prowadzenia postępowania wyjaśniającego, naruszenie dyscypliny finansowej, przyjęcie korzyści majątkowej czy też nienależyte postępowanie wobec studentów i innych nauczycieli akademickich.

Uchwała Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie składu Komisji Dyscyplinarnej dostępna jest na stronie: kliknij tutaj