Uniwersytecka Komisja Nauki obraduje na UwB pod przewodnictwem prorektor Izabeli Święcickiej

Data wydarzenia 18-09-2021

Ewaluacja działalności naukowej, finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego, programy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i polskie uniwersytety w rankingach krajowych oraz zagranicznych – to główne tematy trzydniowego posiedzenia Uniwersyteckiej Komisji Nauki (UKN), która obraduje na Uniwersytecie w Białymstoku. Spotkanie prowadzi prof. Izabela Święcicka - prorektor UwB do spraw nauki i współpracy międzynarodowej i przewodnicząca UKN.

Uniwersytecka Komisja Nauki po raz pierwszy obraduje w Białymstoku pod przewodnictwem prof. Izabeli Święcickiej. W trzydniowym posiedzeniu (16-18 września) biorą udział  prorektorzy i reprezentanci uniwersytetów z całej Polski. Obecni są również przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI), Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), czy Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

- Podczas obrad Uniwersyteckiej Komisji Nauki poruszamy wiele ważnych tematów. Jest wśród nich ewaluacja działalności naukowej, której zdecydowaliśmy się poświęcić najwięcej czasu. Są z nami eksperci, którzy dzielą się swoją wiedzą w tym zakresie. Cieszymy się również, że nasze zaproszenie przyjęli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz instytucji związanych i współpracujących ze szkołami  wyższymi. To gwarantuje dyskusję na najwyższym poziomie – mówi prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku, która od ubiegłego roku przewodniczy Uniwersyteckiej Komisji Nauki.

Piątkowe obrady w Sali Senatu w Rektoracie UwB przy ul. Świerkowej rozpoczęły się od spotkania z Jarosławem Oliwą, dyrektorem Departamentu Budżetu i  Finansów w Ministerstwie Edukacji i Nauki. W swoim wystąpieniu dyrektor Oliwa mówił o finansowaniu szkolnictwa wyższego, perspektywach na przyszłość, a także planowanych zmianach w algorytmie, na podstawie którego szkoły wyższe otrzymują subwencję. Z kolei przedstawiciele uniwersytetów zwracali uwagę na problemy, z którymi na co dzień mierzą się szkoły wyższe: niż demograficzny, niewielkie zainteresowanie niektórymi kierunkami studiów, problem z przyjazdem zagranicznych studentów z powodu obostrzeń na granicach, inflacja, niskie wynagrodzenia na uczelniach.

- Zwróćmy uwagę na to, co się dzieje na studiach II stopnia, na których przyrost studentów praktycznie nie istnieje. Jest ich coraz mniej, tak jak  w  krajach Europy Zachodniej. Tu studenci po I stopniu kończą edukację i idą do pracy. Na II stopniu zostają tylko ci, którzy chcą pracować na uczelni albo podejmują działania badawcze, naukowe  – podkreślał podczas piątkowych obrad prof. Robert Ciborowski - rektor Uniwersytetu w Białymstoku

Sobotnie obrady UKN odbędą się w kampusie UwB. Naukowcy zajmą się programami Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz krajowymi i zagranicznymi rankingami.

Uniwersytecka Komisja Nauki to jedna z czterech komisji powołanych przez Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP). Tworzy ją grono prorektorów ds. nauki 20 polskich uniwersytetów. Celem UKN jest prowadzenie działalności analitycznej, wymiana doświadczeń oraz opracowywanie sposobów realizacji misji klasycznych uniwersytetów w obszarze działalności naukowo-badawczej, wdrażanie wyników badań naukowych oraz współpracy międzynarodowej.