Uniwersytet w Białymstoku czeka na chętnych do programu tutorskiego

Data wydarzenia 30-11-2022

7 wydziałów i instytutów, 28 naukowców i prawie 40 tematów do wyboru – rusza pierwsza edycja programu tutorskiego Uniwersytetu w Białymstoku pod hasłem „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca”. Od dziś (21 listopada) uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy chcą rozwijać naukowe pasje pod okiem nauczycieli akademickich, mogą przesyłać swoje zgłoszenia.

Tutoring to metoda indywidualnej pracy z podopiecznym, czyli regularne, bezpośrednie spotkania, gdzie spotyka się mistrz, czyli tutor z tutee, czyli podopiecznym. Program służyć ma rozwijaniu pasji naukowo-badawczych uczniów, ale także wspieraniu takich umiejętności, jak argumentacja, obrona własnych poglądów, sztuka wystąpień publicznych, pisanie prac pisemnych. Program ma również pokazywać specyfikę studiowania i pracy naukowej na uniwersytecie.

W ramach tutoringu uczniowie będą spotykać się raz w miesiącu ze swoimi tutorami (w razie potrzeby także w formie zdalnej), by realizować własne projekty badawcze. Będą też mogli uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych z wybranego przedmiotu prowadzonego przez tutora, korzystać z uniwersyteckiego sprzętu i księgozbioru. Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentują za kilka miesięcy podczas uczelnianego Forum Tutoringu.

Zainteresowani uczniowie mogą wybierać spośród prawie 40 interesujących tematów zaproponowanych przez nauczycieli akademickich z Wydziału Biologii, Wydziału Ekonomii i Finansów, Wydziału Filologicznego, Wydziału Fizyki, Wydziału Nauk o Edukacji, Wydziału Prawa oraz Instytutu Socjologii UwB.

Ucznia do programu zgłasza dyrektor szkoły, za pomocą specjalnego formularza zgłoszeniowego (w przypadku osób niepełnoletnich potrzebna jest także zgoda rodzica lub opiekuna prawnego). Kandydat musi napisać krótki list motywacyjny opisujący zainteresowania i powody, dla których chce uczestniczyć w programie. Formularz zgłoszeniowy wraz z listem motywacyjnym dyrektor szkoły przesyła na adres tutoring@uwb.edu.pl. Rekrutacja potrwa do 5 grudnia 2022 r.

Zgłoszenia będą oceniane przez koordynatorów ds. tutoringu z poszczególnych wydziałów i instytutów oraz wybranych przez uczniów tutorów. Pod uwagę będzie brana łączna punktacja za list motywacyjny oraz rozmowę ucznia z koordynatorem. Udział w programie jest bezpłatny.

Lista tematów pdf

Zgoda rodzica/opiekuna