UwB gospodarzem Konferencji Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich

Wydział Biologii Uniwersytetu w Białystoku był organizatorem Konferencji Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich, która odbyła się 14 maja 2021 roku. Wśród zaproszonych  gości znalazły się władze wydziałów, instytutów, kolegiów przyrodniczych z 18 polskich uniwersytetów.

Konferencję otworzyli prof. dr hab. Robert W. Ciborowski - rektor UwB oraz dr hab. Piotr Zieliński, prof. UwB - dziekan Wydziału Biologii. W tym roku konferencja, ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce, miała formułę online. Uczestniczyło w niej ponad 60 osób.

Poruszane były zagadnienia związane z III kryterium ewaluacji jakości nauki w kontekście nauk biologicznych. Dr Wojciech Majkowski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przedstawił założenia i wytyczne do przygotowania III Kryterium. Dr hab. Maciej Duszczyk, prof. UW z Uniwersytetu Warszawskiego (Komitet Polityki Naukowej MEiN) podzielił się refleksją na temat Polityki Naukowej Państwa, a prof. dr hab. Jacek Kuźnicki (przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki) przedstawił w pigułce działalność Narodowego Centrum Nauki oraz proponowane w przyszłości zmiany w tej jednostce. Udział w konferencji wzięła także rof. dr hab. Izabela Święcicka prorektor UwB prezentując jednocześnie stanowisko Uniwersyteckiej Komisji Nauki przy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich m.in. w sprawie ewaluacji jednostek przyrodniczych. Podsumowano również działalność nowych jednostek po około dwóch latach reformy szkolnictwa wyższego.

Podsumowaniem spotkania był wykład prof. dr. hab. Andrzeja Górniaka, który zaprezentował wyniki badań, które ukażą się niedługo w jego nowej książce pt. „Klimat województwa podlaskiego w czasie globalnego ocieplenia” opublikowanej przez Wydawnictwo Uniwersyteckie Trans-Humana.