Już po raz kolejny uczniowie z Klubów Młodych Odkrywców i podlaskich szkół będą mogli wspólnie eksperymentować i obserwować przenikanie się różnych dyscyplin nauki. Wszystko za sprawą projektu „Eksperymentujemy razem w różnych dziedzinach wiedzy”, na realizację którego Uniwersytet w Białymstoku uzyskał dofinansowanie z Centrum Nauki Kopernik w ramach konkursu Regiony 2023. Naukowa impreza odbędzie się w kampusie UwB.
Dofinansowanie na promowanie nauki wśród klubowiczów i uczniów zostało przyznane po raz kolejny. W ubiegłym roku największa podlaska uczelnia też znalazła się wśród laureatów konkursu Regiony.
- Poprzez projekt „Eksperymentujemy razem w różnych dziedzinach wiedzy” chcemy uświadomić uczniom i nauczycielom z regionu, że wiedzę można odkrywać drogą eksperymentowania, że samodzielne poznawanie praw różnych dziedzin nauki może być fascynujące i satysfakcjonujące. Udział w projekcie będzie też okazją do wymiany dobrych praktyk między Klubowiczami z Klubów Młodych Odkrywców i ich Opiekunami nt. pomysłów zajęć, eksperymentów oraz wzmocnienia sieci KMO z Podlasia - mówi dr Anna Rybak koordynatorka projektu z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku.
Jednym z celów projektu jest zorganizowanie naukowej imprezy w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku wiosną 2023 roku (kwiecień – maj). Wezmą w niej udział opiekunowie i członkowie podlaskich Klubów Młodych Odkrywców oraz goście, czyli uczniowie ze szkół w Białymstoku i regionie. Będą mogli obserwować pokazy Klubowiczów i wspólnie z nimi eksperymentować.
Eksperymenty i pokazy będą nawiązywać do różnych dyscyplin nauki. Nie zabraknie doświadczeń przyrodniczych, fizycznych, chemicznych, matematycznych oraz pokazów interdyscyplinarnych: odkrywających tajemnice zmysłów (pudełko tajemnic), prezentujących muzykę w przedmiotach (np. grające kieliszki, rurki, nitki, itp.). Będą też: gabinet detektywistyczny, owocowe i kanciaste globusy, programowanie z wieżą hanoi, cuda ukryte w papierze (przechodzenie przez kartkę, papierowe lilie wodne, okręgi zamieniające się w ramki), paleta wędrujących i znikających kolorów. Uczestnicy spotkania będą również szukać wiedzy Pitagorejczyków w jabłkach oraz związku odkryć matematycznych Fibonacciego ze współczesną kartą bankomatową.
- W ramach projektu chcemy nawiązać współpracę z działającym na Wydziale Biologii UwB Kołem Naukowym Biologów oraz Kołem Naukowym Chemików z Wydziału Chemii UwB. Podczas spotkania w kampusie, będziemy też chcieli zaproponować uczniom zwiedzanie Centrum Przyrodniczego im. prof. A. Myrchy oraz wizytę w Planetarium i Obserwatorium UwB. Ponadto planujemy zaproszenie na imprezę przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku oraz Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Białymstoku, aby przy tej okazji rozpropagować bardziej ideę KMO – dodaje dr Anna Rybak.
Największa podlaska uczelnia od 2018 roku jest parterem regionalnym Centrum Nauki Kopernik (Warszawa) w programie Klub Młodego Odkrywcy i – jako partner regionalny – sprawuje pieczę nad opiekunami klubów i sympatykami programu z całego województwa.
Opiekunem Klubu Młodego Odkrywcy może zostać każdy – nauczyciel, rodzic czy społecznik zainteresowany popularyzowaniem wiedzy i nowymi metodami jej odkrywania i doświadczania przez uczniów. Tematyka zajęć w klubach jest niemal nieograniczona i może dotyczyć każdej dyscypliny nauki.
Na Uniwersytecie w Białymstoku działają w tej chwili trzy Kluby Młodego Odkrywcy. Pierwszy, „My, matematyczni podróżnicy” skupia uczniów klas II-IV szkół podstawowych, drugi, „My, tropiciele matematyki”, powstał z myślą o uczniach klas V-VII szkół podstawowych, natomiast Klub Młodego Odkrywcy „My, matematycy” to oferta dla uczniów szkół średnich. Zajęcia wszystkich Klubów odbywają się raz w miesiącu na Wydziale Matematyki UwB.
Konkurs Regiony 2023 został rozstrzygnięty pod koniec listopada 2022 r. Oprócz UwB dofinansowanie otrzymały: Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, Stowarzyszenie ExploRes z Rzeszowa oraz Łódzki Uniwersytet Dziecięcy – Politechnika Łódzka.
Źródło zdjęcia: Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki