Wiesław Wróbel z Uniwersytetu w Białymstoku jednym z laureatów 30. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej

W Uniwersyteckim Centrum Kultury UwB odbyła się w piątek (28.10.2022) gala 30. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Wydarzenie było objęte patronatem Rektora Uniwersytetu w Białymstoku. Jednym z laureatów konkursu został Wiesław Wróbel – zastępca dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia. Medal za współpracę otrzymała również największa podlaska uczelnia.

Jak informuje organizator przeglądu, w tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 138 publikacji, które były oceniane w sześciu kategoriach: albumy krajoznawcze, przewodniki, monografie oraz inne opracowania krajoznawcze, mapy i atlasy, wydawnictwa dla dzieci, informatory krajoznawcze.

W kategorii monografie oraz inne opracowania krajoznawcze I miejsce zdobyła publikacja autorstwa Wiesława Wróbla pt. „Warszawska 14. Historia posesji i budynku w Białymstoku” (Bieluk i Wspólnicy sp. j., Białystok 2021). W uzasadnieniu jury konkursowego można przeczytać: „Przez pryzmat danego miejsca i zlokalizowanych tam obiektów, książka ukazuje dzieje Białegostoku, odnosi się również do dziejów naszego kraju. Oryginalna i wartościowa poznawczo pozycja”.

Jedno z wyróżnień podczas 30. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej przyznał Rektor Uniwersytetu w Białymstoku. Trafiło ono do Macieja Margasa i Aleksandry Łogusz, za album krajoznawczy „Polska z nieba – Poland from the sky” (wydawnictwo Poland On Air). W imieniu prof. dr. hab. Roberta Ciborowskiego dyplom wręczył wyróżnionym dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu w Białymstoku.

W czasie piątkowej gali wyróżniony został również Uniwersytet w Białymstoku. Organizator wydarzenia - Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przyznało największej podlaskiej uczelni medal za współpracę. Odebrał go prorektor Jarosław Matwiejuk.

- Wielkim honorem dla Uniwersytetu w Białymstoku jest gościć stowarzyszenie PTTK. Ta nazwa, ten bardzo dźwięcznie brzmiący skrót, oddaje wasze osiągnięcia. Nie tylko działacie owocnie od 70 lat, ale nosicie w sobie dorobek tych organizacji, które jednoczyły się w latach 50-tych. To wiele lat, wiele pokoleń i wiele osiągnięć. Jednym z tych osiągnięć jest oczywiście ta znakomita inicjatywa – konkurs książki poświęconej tematyce turystycznej i krajoznawczej. W dzisiejszych czasach książka jest wartością samą w sobie. To, że państwo piszecie, tworzycie, publikujecie książki jest zawsze wielkim osiągnięciem. Dlatego serdecznie gratuluję tym wszystkim, którzy otrzymali wyróżnienia. Gwarantuję, że Uniwersytet w Białymstoku jest waszym przyjacielem – mówił podczas gali dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB.

Oficjalna część wydarzenia zakończyła się referatem pt. Książka o regionie i region o książce, który wygłosił Wiesław Wróbel.

Uczestnicy i goście gali mogli po uroczystości zapoznać się z publikacjami nadesłanymi do udziału w konkursie – ich wystawę przygotowała Biblioteka Uniwersytecka. Swoją ofertę prezentowało podczas wydarzenia także Wydawnictwo UwB.

Organizatorem jubileuszowej edycji Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a galę finałową konkursu przygotował Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku, którego prezesem jest dr Dariusz Kużelewski z Wydziału Prawa UwB.

Więcej informacji o przeglądzie: https://przegladksiazki.pttk.pl/3853-2/