Województwo podlaskie w "Atlasie historycznym Polski"

Data wydarzenia 20-09-2021

Województwu podlaskiemu w XVI wieku poświęcony jest najnowszy tom "Atlasu historycznego Polski". Uniwersytet w Białymstoku zaprasza pasjonatów dziejów regionu na spotkanie z autorami wydawnictwa.

Jak przypominają badacze, idea przygotowania atlasu historycznego Polski, obejmującego rekonstrukcję sieci osadniczej oraz struktur terytorialnych Rzeczypospolitej w XVI w., została sformułowana i podjęta już̇ na pierwszym zjeździe historyków polskich w Krakowie w 1880 r. Jej najpełniejszą realizacją jest seria „Mapy szczegółowe XVI wieku", opracowywana od połowy następnego stulecia przez Zakład Atlasu Historycznego w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Prace nad nią trwały do dziś. W tym czasie opracowano mapy wszystkich województw ziem polskich Korony (oprócz Warmii).

Najnowszą, a zarazem ostatnią w tej serii publikacją jest właśnie tom poświęcony Podlasiu. Składa się on z dwóch części. Pierwsza zawiera mapę główną województwa podlaskiego w granicach z końca XVI w., przedstawiającą sieć osadniczą i drożną Podlasia, przebieg granic administracji państwowej i kościelnej (katolickiej, prawosławnej i protestanckiej), strukturę własności oraz fizjografię (stan na koniec XVIII w.) Oprócz mapy głównej przygotowano także mapy tematyczne (np. mapy sieci parafii katolickich i prawosławnych czy mapę sieci dróg) oraz plany wybranych miast podlaskich (np. Drohiczyna i Bielska Podlaskiego). Drugą część stanowi tom zawierający omówienie wykorzystanych źródeł, metod i wyników badań. Zawiera także indeksy miejscowości i nazw fizjograficznych.

Tom został przygotowany przez pracowników Polskiej Akademii Nauk (tak jak poprzednie) we współpracy z historykami z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB. Redaktorem publikacji jest profesor Bogumił Szady (IH PAN oraz KUL), zaś w gronie autorów rozdziałów znaleźli się dr hab. Krzysztof Boroda, dr hab. Marzena Liedke, prof. UwB oraz dr hab. Piotr Guzowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

Prezentacja wydawnictwa odbędzie się 20 września 2021 r. (poniedziałek) o godzinie 16.00 w auli Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1, I piętro), przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Organizatorzy zaplanowali m.in. krótką prelekcję pt. „Białystok i okolice w Atlasie historycznym Polski”. Będzie też można porozmawiać z autorami publikacji. Wstęp wolny.