Wydział Fizyki UwB zaprasza na wykład: Podstawowe stałe fizyki a kształt Wszechświata

Data wydarzenia 12-02-2022

Białostocki oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają wszystkich zainteresowanych na wykład prof. dr. hab. Mariusza P. Dąbrowskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego pt. "Podstawowe stałe fizyki a kształt Wszechświata". Spotkanie odbędzie się w sobotę, 12 lutego o godz. 11 w sali 2011 Wydziału Fizyki przy ul. K. Ciołkowskiego 1L.

Na wykładzie przedstawione zostaną podstawy teorii fizycznych dopuszczających możliwość zmienności „stałych” fundamentalnych fizyki (np. stałej grawitacyjnej G, stałej sprzężenia oddziaływań elektromagnetycznych α związanej ze stałą elektryczną k) i wpływ takiego zjawiska na procesy zachodzące w trakcie ewolucji Wszechświata oraz na jego obecny kształt. Rozważone będzie jak Wszechświat może być „czuły” na możliwą zmienność stałych fizyki. Postawione zostanie pytanie czy mogą istnieć wszechświaty/obszary naszego Wszechświata, w których pojawiają się inne stałe fizyki i czy w ogóle jest możliwe przetestowanie takiej hipotezy.

Prof. Mariusz P. Dąbrowski związany jest z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Szczecińską Grupą Kosmologiczną (cosmo.usz.edu.pl). Kieruje grupą badawczą zajmującą się zastosowaniem fundamentalnych teorii fizycznych w kosmologii, czyli nauce o budowie i ewolucji Wszechświata. Opublikował ponad 100 prac m.in. na temat kosmologii opartej o teorię strun, kosmologii cyklicznej i kosmologii fantomowej. Współpracował z wieloma fizykami światowymi w tym z laureatem NagrodyTempletona prof. Johnem D. Barrowem. To także popularyzator fizyki m.in. poprzez Fundację Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha, której jest prezesem.