Wystawa o Pierwszej Damie polskiej emigracji na Uniwersytecie w Białymstoku

Data wydarzenia 27-11-2018

- Chociaż Karolina Kaczorowska urodziła się w Stanisławowie, uważa się za białostoczankę – powiedział podczas otwarcia wystawy poświęconej osobie Pani Prezydentowej prof. UwB Adam Czesław Dobroński, historyk i przyjaciel pary prezydenckiej.

Wystawę zrealizowała Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia. Udostępniono ją zwiedzającym w Gabinecie Ryszarda Kaczorowskiego, Ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie, który mieści się w budynku Instytutu Biologii, w kampusie UwB.

Nieprzypadkowo otwarcie odbyło się 26 listopada. 99 lat temu, tego dnia urodził się w Białymstoku Ryszard Kaczorowski.

- Już przygotowujemy się do przyszłorocznych obchodów setnych urodzin Pana Prezydenta –  zapowiedział prof. dr hab. Robert Ciborowski, rektor UwB i przyznał, że z podziwem, ale i niepokojem patrzy na to, w jakim tempie przybywa eksponatów związanych z parą prezydencką, nowych publikacji i dokumentów. – Zawsze jednak znajdzie się na uhonorowanie Prezydenta Kaczorowskiego i na te pamiątki godne miejsce na terenie naszej uczelni. Jest to „kawał historii” związany z Białymstokiem, jedyny taki Gabinet na całym świecie.

Otwarcie wystawy było też okazją do pokazania nowych eksponatów, które podarowała Bibliotece Uniwersyteckiej Prezydentowa Kaczorowska.

- Otrzymaliśmy domowe biurko Prezydenta, przy którym często pracował. Miałem szczęście także przy nim siadywać - mówił prof. Dobroński. – Ale na wystawie można zobaczyć też bardziej osobiste rzeczy, np. suknię balową Prezydentowej, którą sama szyła, wyeksoponowaną na manekinie z 1946 roku, jej biżuterię, skórzany kufer z afrykańskiej Ugandy, gdzie Karolina Kaczorowska trafiła w czasie wojny z Syberii, archiwalne fotografie.

Obecny na uroczystości wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki przypomniał, że Rada Miejska ogłosiła 2019 rokiem Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Po otwarciu eskpozycji w Gabinecie, zaproszeni goście, historycy, osoby zainteresowane życiem wielkich białostoczan, w tym przedstawiciele harcerstwa RP, z którym przez cale życie związany był Prezydent Kaczorowski, a także uczniowie białostockich szkół wzięli udział w sesji na temat Karoliny Kaczorowskiej. Pierwszą Damę polskiej emigracji wspomniał na niej prof. Dobroński i była dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej Halina Brzezińska, których starania doprowadziły w 2011 roku do powstania Gabinetu. Wystąpili także dyrektorzy białostockich szkół – Leszek Kochanowski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 im Ryszarda Kaczorowskiego i Bożena Chodyniecka, kierująca Szkołą Podstawową nr 11.

Prof. Dobroński, który od lat współpracuje z Karoliną Kaczorowską, mówił o niej także w bardziej osobisty sposób, że jako Prezydentowa była damą aktywną, zaangażowaną, mocno wspierającą męża, ale jednocześnie zawsze miała własne zdanie i starała się zachować osobowość. Być może mocny charakter odziedziczyła po babce Ormiance, dodał.

- Rozmawiałem z Panią Prezydentową wczoraj – wspomniał. – Z powodu zdrowia nie mogła do Polski przyjechać, ale bardzo nas wszystkich i cały Białystok pozdrawia.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca marca 2019 roku. Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego znajduje się na terenie kampusu UwB przy ul. Ciołkowskiego. Jest otwarty w dni powszednie w godzinach 9.00 - 15.00, a w soboty od 10.00 do 14.00. Wstęp jest bezpłatny.

Fot. Biblioteka Uniwersytecka