Za nami I Forum Dyrektorów Szkół

Data wydarzenia 14-06-2021

Ponad 30 dyrektorów szkół ponadpodstawowych uczestniczyło dzisiaj (14 czerwca 2021 r.) w I Forum Dyrektorów Szkół. Z powodu pandemii spotkanie odbyło się online, wzięli w nim udział przedstawiciele placówek edukacyjnych z Białegostoku, Łomży, Suwałk, Bielska Podlaskiego, Ełku czy Orzysza.

Uczestników spotkania przywitał rektor UwB prof. Robert Ciborowski. - Czujemy niedosyt we współpracy ze szkołami. Dlatego chcemy udostępnić im to, co posiadamy, w tym możliwość uczestnictwa w różnych uniwersyteckich wydarzeniach - podkreślał.

Ideę cyklicznych spotkań pod hasłem Forum Dyrektorów Szkół przedstawiła prorektor ds. studenckich dr hab. Jolanta Muszyńska, prof. UwB. Przekonywała, że kontakty pomiędzy uczelnią a niektórymi szkołami istnieją i dzisiaj, ale możemy stworzyć nową, bardziej efektywną płaszczyznę współpracy.

Dorota Sawicka odpowiedzialna za kontakty uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym przedstawiła potencjał uczelni: 25 lat działalności (UwB wkrótce świętować będzie jubileusz ćwierćwiecza), doświadczenia Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, ponad 9 tysięcy studentów, ponad 1300 pracowników, blisko 40 kierunków kształcenia, 9 wydziałów, 5 instytutów, Filia UwB w Wilnie, ponad 60 aktywnie działających kół naukowych.

Najzdolniejsi uczniowie mogą tworzyć wspólne projekty z kołami naukowymi. Uczelnia chce tworzyć sieć klas patronackich, rozwijać takie inicjatywy jak Akademia Licealisty, Akademia Maturzysty, Akademia Młodego Badacza, Prelekcje Mistrzów, Spotkania z Kognitywistyką, Spotkania z Mistrzami.

W tym roku otwarte zostaną nowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Uniwersyteckie Centrum Astronomii (z planetarium i obserwatorium). Z 1700 eksponatami i działaniami edukacyjnymi przyciąga Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze mieszczące się w nowoczesnym kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego. Działają tu także Uniwersyteckie Centrum Kultury i Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki. W ramach współpracy ze szkołami UwB planuje zorganizować Kreatywne Spotkania Nauczycieli. Kolejna inicjatywa to Otwarty Uniwersytet w Białymstoku.

Prorektor ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Korotkich podczas spotkania wskazał możliwość udziału uczniów i nauczycieli w otwartych konwersatoriach oraz podkreślił wagę wspólnego kształcenia nauczycieli, także poprzez praktyki studenckie.

Na koniec zadania i obowiązki szkoły wobec uczniów we współczesnym „pandemicznym” świecie w niezwykle inspirujący sposób przedstawił dr Marcin Kolemba z Zakładu Psychologii na Wydziale Nauk o Edukacji UwB.

Kolejne spotkanie Forum Dyrektorów Szkół odbędzie się we wrześniu.

Kontakt z koordynatorami Forum Dyrektorów Szkół:
d.sawicka@uwb.edu.pl
prorektor.studenci@uwb.edu.pl