Znamy regionalnych laureatów IX Olimpiady Wiedzy o Mediach

Musieli napisać esej, stworzyć film, fotoreportaż lub fotokast na jeden z podanych tematów, teraz sprawdzali umiejętności i wiedzę podczas testu. Na Uniwersytecie w Białymstoku odbył się etap okręgowy ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach. Dziesięcioro najlepszych uczestników zostało zakwalifikowanych do ostatniego, centralnego etapu.

W tym roku do etapu okręgowego Olimpiady zgłosiło się w sumie 45 uczniów (ze szkół w Białymstoku, Sokółce i Dąbrowie Białostockiej). Autorzy najlepszych prac (27 osób) przystąpili w piątek, 16 grudnia, do testu. Na jego rozwiązanie mieli godzinę.

Do centralnego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach zakwalifikowali się: Natalia Lubowska z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce (I miejsce), Julia Cieśluk z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku (II miejsce), Dagmara Lubecka z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce (III miejsce).

Z Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce wywodzi się także szóstka kolejnych laureatów: Adam Sebastian Lewicki, Barbara Korycka, Monika Karolczuk, Mateusz Domin, Kamila Chociej i Kamil Zajkowski. W dziesiątce zakwalifikowanej do finału znalazł się także Aleksander Kołodziejczyk z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku.

Wszyscy ci uczniowie powalczą o indeksy na studia dziennikarskie w renomowanych wyższych uczelniach oraz o cenne nagrody rzeczowe, ufundowane przez sponsorów. Czwórka najlepszych laureatów etapu regionalnego w Podlaskiem dodatkowo może liczyć na staże w redakcjach Polska Press Oddział w Białymstoku oraz Polskiego Radia Białystok. Ponadto Gazeta Współczesna przyznała staż Sarze Wiktorii Płońskiej z IV Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Białymstoku - za najlepszy esej.

Jak piszą na stronie internetowej Olimpiady organizatorzy, współczesne media intrygują, dziwią, oburzają, często jednak powodem takiego stanu rzeczy jest brak rzetelnej wiedzy o ich funkcjonowaniu, historii i ewolucji, strukturze i mechanizmach działania. Udział w olimpiadzie ma zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się mediami i ich rolą. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z 15 innymi uczelniami na terenie całego kraju. Za organizację etapu okręgowego w województwie podlaskim odpowiada Instytut Studiów Kulturowych UwB.

Uczniowie, którzy pisali test na Uniwersytecie w Białymstoku, mieli też okazję wysłuchać wykładu dra hab. Tomasza Olchanowskiego z ISK pt. „Wprowadzenie do interpretacji baśni i legend z Podlasia” oraz zobaczyć występ Zespołu Muzyki Dawnej „Ars Decorum”.

Patronat nad Olimpiadą Wiedzy o Mediach objął Minister Edukacji i Nauki.