Wystawy

 Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy działa od 1999 roku. Jego patron, prof. Myrcha gromadzenie zbiorów rozpoczął w 1978 roku. Z wyprawy na Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego przywiózł do ówczesnego Zakładu Biologii w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku pierwsze eksponaty - bezkręgowce morskie i ptaki antarktyczne. Dzisiaj Centrum szczyci się unikatową w światowej skali kolekcją Kości eoceńskich pingwinów z Wyspy Seymour z holotypami 5 gatunków.

W czerwcu 2015 roku Centrum przeniosło się do nowego, przestronnego budynku w Kampusie przy ul. Ciołkowskiego 1J. W dziewięciu salach wystawowych na powierzchni 750 m2 prezentowane są ekspozycje stałe (zakładka Wystawy): Przyroda północno-wschodniej Polski; Skamieniałości z osadów polodowcowych; Rośliny chronione i charakterystyczne Podlasia; Fauna mórz podzwrotnikowych; Stawonogi tropikalne; Przyroda rejonów polarnych; Filogeneza zwierząt tkankowych; Ewolucja naczyniowych roślin lądowych; Minerały i skały; Życie na Ziemi - zarys dziejów; Hodowle terraryjne oraz jedna wystawa czasowa (6.08.2021 - 31.12.2022) - "Pszczoły i ich rola w przyrodzie" powstała ze wsparciem finansowym Województwa Podlaskiego. 

Zapraszamy także do korzystania ze ścieżek edukacyjnych (zakładka Ścieżki edukacyjne): multimedialnej - "Ptaki Polski" i terenowej - "Lapidarium magmowych głazów narzutowych", zrealizowanych z dofinansowaniem Unii Europejskiej.


Szanowni odwiedzający,
Od 23 do 31 XII Centrum będzie nieczynne.
Wesołych Świąt!


Zasady rezerwacji terminów zwiedzania i opłat za wstęp do UCP

UCP jest udostępniane dla grup zorganizowanych i do zwiedzania indywidualnego. Wejście dla grup zorganizowanych możliwe jest tylko z przewodnikiem. Wstęp do UCP jest płatny. 

Rezerwację terminu wejścia grupy zorganizowanej oraz zwiedzania indywidualnego z przewodnikiem na wystawy UCP należy uzgodnić telefonicznie (tel. 85 745 73 22) lub mailowo (e-mail: centrum.przyr@uwb.edu.pl) najpóźniej 7 dni przed planowaną wizytą. 

Rezerwacje telefoniczne do Centrum można realizować: od poniedziałku do czwartku w godz. 9:00-15:00, w piątek 9:00 - 14:00. 

Numer kontaBank Milenium S.A.  86 1160 2202 0000 0000 6000 1031


Opłatę za bilety i za zwiedzanie z przewodnikiem należy uiścić dokonując wpłaty na wskazane konto co najmniej 5 dni przed uzgodnionym terminem zwiedzania. W tytule przelewu „Bilety UCP, Nazwa instytucji, data, godzina”.

Opłatę za bilety i zwiedzanie bez przewodnika należy uiścić dokonując wpłaty na wskazane konto co najmniej 2 dni przed planowanym terminem zwiedzania. W tytule przelewu „Bilety UCP, data zwiedzania”.


Z dniem 1 lutego 2022 roku wchodzi w życie

Zarządzenie nr 4 Rektora UwB w sprawie określenia wysokości opłaty za wstęp do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy

oraz 

                                   Regulamin zwiedzania Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy (kliknij aby pobrać).


Na stronie UCP znajdziesz:

 Aktualności

Galerię

Kolekcje naukowe

Dział "Nauka"

Wystawy stałe i czasowe

Fundusze strukturalne w UCK


 Wpisy na stronie z lat:

2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017
kliknij na dany rok aby wejść