Wystawy

Agaty - niełowickie pasiaki

Zapraszamy Państwa do obejrzenia ekspozycji pt. Agaty – niełowickie pasiaki w holu Wydziału Biologii (na parterze). Wystawa będzie eksponowana od 23 listopada 2022 r. do 31 stycznia 2023 r.

 

Agaty to półszlachetne minerały, skrytokrystaliczne odmiany kwarcu (SiO2), które krystalizują w pustkach pogazowych (zwanych geodami), tworząc kuliste lub podłużne nagromadzenia, które po wydobyciu wyglądają jak kamienne buły. Dopiero po ich przecięciu naszym oczom ukazuje się piękna, wzorzysta postać minerału. Agaty cechuje bogata skala barw oraz oryginalny i niepowtarzalny rysunek, czyli układ i kształt warstw, głównie w postaci koncentrycznie ułożonych wstęg, przypominających łowickie pasiaki.

Nazwa agatów pochodzi prawdopodobnie od rzeki Achates (dzisiaj Dirillo) w południowej Sycylii. Są też zdania, że nazwa pochodzi od greckiego słowa agathos, czyli dobry, co oznacza, że kamień symbolizuje dobroć, ale również radość, szczęście, użyteczność. 

Agaty to jedne z najpiękniejszych minerałów, nie tylko te pochodzące z Brazylii, czy z Maroka, ale również z Polski. Polskie agaty występują, m.in. na Dolnym Śląsku, przede wszystkim koło miejscowości Nowy Kościół i Płóczki Górne oraz w Małopolsce w okolicach Krzeszowic koło Krakowa.